none
hangi veritabanini kullanmali RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhabalar. Yaptigim bir projede is yerinde ag uzerinde kullanilan access verirabani kullaniyorum. Mdf uzantili veritabaninin daha kullanisli oldugunu soylediler. Uzun ugrasilar sonucunda  veritabanimi sql express e cevirip kodlari da degistirerek projeyi calistirmayi basardim lakin is yerinde 5-6 makinede kullanilan programin bu pc lerde sql express  kurulu olmadigindan calismiyor. Pc lere de yetkili sifresi olmadan uygulama yuklenmiyor. Ne yapmaliyim ya da bir oneriniz var mi?
  • Değiştirilmiş Tür Burak ORDU 9 Ekim 2014 Perşembe 21:50
  3 Ekim 2014 Cuma 22:43

Tüm Yanıtlar

 • Bir makineye SQL kurmanız gerek, diğerlerine değil. Sonra kurduğunuz makinede kullanıcılar ve yetkilerini oluşturacaksınız. Diğer makinelere kurduğunuz programların connectionstring lerini, server olan makinenin Ip adresi veya ağ konumundaki adresi şeklinde belirteceksin. Serverda oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adları ile de bağlantıyı sağlayacaksınız. Özetle bu.

  Teferruatlar için "Ağdaki servere bağlanma" vb. gibi arama yaparsanız bolca açıklama bulabilirsiniz.

  Hangi veritabanı sorusuna da Access olmasında ne olursa olsun derim :) Ms.SQL ideal ve kaynakçası oldukça fazla.


  Fatih GÜRSOY

  3 Ekim 2014 Cuma 23:00
 • Keşke başkalarının doğrudan yönlendirmelerinden önce MS SQL Server ve MS Access arasındaki farkları iyice bir araştırsaydın, neden gerçekten SQL Server kullanman gerekip gerekmediğini iyice anlasaydın. Çünkü bu mesajından tam olarak neden böyle bir yol seçtiğini kendinin de anlamadığını düşünüyorum.

  Öncelikle uygulamanı mimari olarak oturtman gerekiyor. Yani yapmak istediğin tam olarak nedir? Neden herkesin makinesine bir veritabanı servisi kurmak istiyorsun? Eğer herkesin veritabanı farklı olacaksa, daha farklı çözümleri de düşünebilirdin. Her istemcinin birbirinden kopuk olmasını mı istiyorsun yoksa istemci-sunucu yapısını mı kurmak istiyorsun?


  Ekrem Önsoy - MCDBA, MCITP:DBA+DBD, MCSD.Net, MCSE, ITILv3 | http://ekremonsoy.blogspot.com

  6 Ekim 2014 Pazartesi 06:03
 • Sql Kurmana gerek Yok Diğer Pclere Öncelikle Ana Makinada Sql Server Yüklüyse ve Ana Makinadaki Program Bu Server Üzerinde Çalışıyorsa Burda Sorun Yok. Şimdi Gelelim Ağdaki Makinalara Öncelikle Sql Server ini Ağda Kulanılmak Üzere Port Açmalısın 2.cisi Ağdaki Programı Kullanan Bilgisayarların Sql Server Adresine Ana Makinaın IP adresini Vermelisin.
  10 Ekim 2014 Cuma 14:29