none
Visual Studio LightSwitch Beta 1 RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Visual Studio LightSwitch, iş uygulamalarını hedef almış,geliştirme sürecini olabildikçe kolaylaştıran-hızlandıran, siz iş mantığını kurduktan sonra geri kalanını kendisi halleden bir geliştirme aracı olarak karşımıza çıkıyor.


  Günümüzde çoğu iş uygulaması kullanıcının bir arayüz üzerinde veriyi görüntülediği,veri girişi yaptığı ya da veriyi değiştirdiği işlemlerden ibaret. Böyle bir uygulama geliştirmeyi düşündüğümüzde aslında yapılacak birçok rutin işlem var. Veritabanı işlemleri için kod yazarsınız,kullanıcı arayüzünün oluşturulması için kod yazarsınız ve iş mantığının sağlanması için yine kod yazarsınız. İşte tam bu noktada LightSwitch size yardımcı olmak için var, tek bir satır kod yazmadan bir iş uygulaması oluşturmanız mümkün!

  Yine kullanıcının bir iş uygulamasından bekleyeceği arama,verinin dışa aktarılması(Excel dosyası olarak) ya da sıralama-sayfalama gibi tüm özellikler LightSwitch ile birlikte geliyor. İş uygulamalarında sıkça kullanılan veri ekleme,silme,kaydetme vb gibi tüm özelliklerle birlikte basit bir validasyon mantığı da LightSwitch ile gelenlerden.
  Uygulama güvenliği noktasında ise kullanıcı veya rol tanımlama imkanlarınız,bu sayede yetkilendirme yapabilmemiz sağlanmış.

  Sağlanan bir diğer kolaylık ise farklı işlemler için kulanacağınız birçok şablon pencere seçeneği. Bunların arasında detay penceresi, arama penceresi gibi pencereler mevcut.

   

  Buraya kadar iyi hoş ama veri kaynağı olarak neleri kullanabilirim diye soruyorsanız LightSwitch SQL Server/SQL Azure,SharePoint ya da WCF Ria servislerinin veri kaynağı olarak kullanılmasına izin veriyor.

  LightSwitch ile geliştirilen uygulamalar web,masaüstü ya da bulut ortamlarında çalışma imkanına sahip. Ancak şu andaki güncel sürüm Beta 1'de Cloud desteği sağlanmıyor.
  Kendi uygulamanızı geliştirmeye başlamak için buradan LightSwitch'i indirmeniz yeterli. Diğer ön gereksinimler arasında .NET Framework 4.0 ve Silverlight 4.0 var. Sonuçta geliştirdiğiniz uygulama bir Silverlight uygulaması oluyor.
  Kurulumun ardından Visual Studio ortamında LightSwitch şablon uygulamasını görebiliriz burada VB.NET ya da C# seçeneklerinden birini seçip uygulamamızı oluşturmuş oluyoruz. Burada yazılım geliştiriciler hali hazırda gelen özelliklere müdahale edebilir,yazdıkları kod ile uygulamalarını özelleştirebilirler.

  Kaynaklar :

  http://msdn.microsoft.com/library/ff851953.aspx


  Emre Günertürk, MSFT
  Microsoft bu servisi kullanıcılarına teknik destek verme,Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook üzerinden takip et!
  Twitter üzerinden takip et!
  2 Kasım 2010 Salı 12:13
  Moderatör

Tüm Yanıtlar

 • Microsoft, Visual Studio Ailesinin Yeni ferdi olan Visual Studio LightSwich Beta olarak kullanımda.

  Peki nedir ve ne işe yarar ?

  Amatör veya profesyonel programcıların çok seri ve hızlı bir biçimde uygulamalar geliştirmesine olanak sağlıyor.

  Visual Studio LightSwitch, SQL ServerMicrosoft SQL AzureSharePointWCF RIA Servisleri gibi veri kaynaklarından, veri mash-up işlemleri yapmanıza olanak sağlıyor. Veri kaynağından alınan veriler LightSwitch tarafından otomatik olarak, profesyonel görünümlü uygulamalara dönüştürülüyor.

  Kısacası Kod yazmadan uygulama geliştirmiş oluyorsunuz. 

  Yanlız .net 4.0 için kullanılabilir durumda. Microsoft Visual Studio 2010' a bir eklenti olarak kuruluyor.

  Daha detaylı anlatım ve videolar için : http://www.microsoft.com/visualstudio/en-us/lightswitch

  Beta sürümü indirmek için: http://go.microsoft.com/?linkid=9741644

  1 Aralık 2010 Çarşamba 14:37
  Moderatör