none
SQL sorgusunda Join kullanılan Datagridview'da kayıt işleminde hata RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhaba. Projemde birden fazla tablo kullanıyorum. Tablolarım Öğrenci, Ders, ÖğretimYılı şeklinde gidiyor. Bir de ÖğrenciDers tablom var, burada ders seçimi yapıldıktan sonra Öğrenci ve Ders tablolarındaki kayıtlardan yararlanılarak yeni kayıtlar oluşturuluyor. Bu tabloda öğrencilerin ilgili dersin vize ve final sınavlarından kaç aldığı da tutuluyor. Bu bilgiyi ben datagridview üzerinden girdirmek istiyorum. ÖğrenciDers tablosunda Öğrenci, Ders ve Öğretim Yılı bilgileri, bunların tablolarındaki ID'leri ile tutuluyor. Ben tablodaki bilgileri datagridview'da aynen gösterirsem yani sorguyu "select OgrenciNo, OgretimYiliID, DersID, Vize, Final from OgrenciDers" şeklinde yazarsam datagridview üzerinde giriş yaptıktan sonra bu kayıtları ÖgrenciDers tablosuna atmakta sıkıntı yok. Ancak ÖğretimYılıID ve DersID sütunları yerine bunların ilgili tablolardaki adlarını yani ÖğretimYılı, DersAdı şeklinde getirmek için inner join kullanırsam "birden çok temel tabloda dinamik sql üretimi desteklenmiyor" şeklinde hata alıyorum. Günlerdir araştırıyorum ancak bir sonuç alamadım. Yardımlarınızı rica ederim.

  14 Aralık 2015 Pazartesi 21:32

Tüm Yanıtlar

 • Hata herşeyi açıklıyor. Collapse metodunu araştır. Video lara bak özellikle

  kdrgny@outlook.com

  15 Aralık 2015 Salı 08:06
 • Cevabınız için teşekkürler ancak Collapse, yazdığımız kodu düzenli tutmak için kullanılmıyor mu? Ben mi yanlış biliyorum acaba?

  Benim sorunum, SQL sorgusunda join kullanılan datagridview üzerinde SQL'deki tabloya kayıt işlemi yapamamak.

  Sadece ÖğrenciDers tablosunu kullanırsam join kullanmadığım için kayıtta bir sıkıntı yaşamıyorum (resim 1). Ancak ÖğrenciDers tablosunda alanların kullandığım ID'leri yerine isimlerini getirmek istersem yani join kullanırsam hata alıyorum (resim 2).

  15 Aralık 2015 Salı 15:02
 • Diğer tablolardan bilgileri getirmenin ve hata ile karşılaşmadan datagridview üzerinden yapılan girişleri kaydettirmenin yolu var mıdır?

  Yardımınızı rica ederim. Çok teşekkürler.

  18 Aralık 2015 Cuma 06:42