none
İnternet Kafelerdeki Static IP Olayı - Acil Yardım RRS feed

 • Soru

 • Merhaba arkadaşlar kolay gelsin, bir arkadaşımın başında şöyle bir sorun var; internet kafe işletiyor ve internet kafesinde 3 tane sabit ip kullanıyor, sanırım hotspot gibi programlarla bu ipleri değiştirebiliyorlar, sorun şu; internet kafede bir bilgisayardan biri internet üzerinden bir kişiye hakaret etmiş ve ip adresinden arkadaşımı bulmuşlar internet kafeden yapıldığı için hakaret. Arkadaşım kendini nasıl savunacak avukat bu işi bilmiyor teknik olarak. Sorum şu; bilgisayarlardaki sabit IP'lerin bilgisayara oturan kişi tarafından değiştirilmesi mümkün mü ve bilgisayarlarda statik ip olsa bile her bilgisayarın kendi ip adresi olmuyor mu, bu konuda acil bilgi verirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.
  14 Mart 2018 Çarşamba 16:50

Tüm Yanıtlar

 • Deleted
  15 Mart 2018 Perşembe 06:26
 • Ip adresinden bulmuşsa, mac adresini de siz talep edebilir siniz. Böylelikle o mac adresine sahip bilgisayarı bulursunuz. Bulduktan sonra da kamera kayıtları çok eski bir tarihe dayanmıyorsa, adamı da kameradan gösterirsiniz. Tabii sizin kamera ne kadar süreli kayıt alıyor bilmiyoruz. En azından mac adresi ile ana makinelerden olmadığı anlaşılabilir.
  7 Aralık 2018 Cuma 12:33
 • Arkadaşlar, Devletimizin bu konuyla alakalı direk kanunları var. Dolayısı ile log'lar tutulmuyorsa, direk olarak suçlu Internet Cafe'nin sahibidir. Kanunda net olarak erişimlerin kayıt altında tutulması belirtilmiş. Kanuna uymamak ise ayrı bir suç.

  Arada bir loglama ve Firewall yoksa, kim olduğundan da tam olarak emin olamayacağınız gibi, ispatlamanız da zor. Ek olarak, bu loglamalar dijital olarak imzalı oluyor.

  5651 sayılı kanuna göre ( BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ )

  (2) (Değişik: 6/2/2014-6518/91 md.) Ticari amaçla olup olmadığına bakılmaksızın bütün internet  toplu kullanım sağlayıcılar,  konusu suç oluşturan içeriklere erişimin engellenmesi ve  kullanıma  ilişkin  erişim  kayıtlarının  tutulması  hususlarında  yönetmelikle  belirlenen  tedbirleri  almakla yükümlüdür.
  İletişim

  7 Aralık 2018 Cuma 12:43