none
AI projelerin çalışma mantığı nedir? RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhabalar, ben AI üzerine çalışmak istiyorum ve bu konuda merak ettiğim bir konu var.

  Benim hazırladığım örnek kodda kullanıcının cümlesini bir fonksiyon içinde test edip, soru cümlesiyse A fonksiyonunu, ünlem cümlesiyse B fonksiyonunu ve normal cümleyse C fonksiyonunu çağırıyorum ve bu fonksiyonlarda da içeriği analiz edip onlara uygun fonksiyonları çağırıp işlem yaptırıyorum.

  Şimdiye kadar PHP ve Java ile çalıştı ve bu yöntemlerin bu dillerde sistemi hantallaştırdığını zannediyorum.  Sanırım pek verimli bir yöntem değil, C# ile çok yeni olduğum için de pek bir bilgim yok. Acaba ek olarak ne yapmam gerek? Ya da başlıca bir AI sınıfı nasıl olmalı? Benim kodumun çalışma mantığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

  30 Ağustos 2016 Salı 11:15

Tüm Yanıtlar

 •   Koşullarla (condition) yapay zekayı karıştırmaman gerektiğini düşünüyorum. Yani a olursa b yap gibi ön tanımlı ifade zeka değildir. En basidinden ikili mantık (binary logic (doğru/yanlış)) dan kurtulup bulanık mantığa (fuzzy logic (biraz doğru, çok doğru)) e geçmen lazım. Ama ikili mantığı da yutman lazım öncesinde. Ali Nesin'in Önermeler Mantığı adlı kitabını bu konuda ciddi şekilde tavsiye ederim. 

    Sonra kümeleme (clustering) ve tahminleme (prediction) a geçebilirsin. Senin örneklerinde NLP - NLU'ya giriyor gibi duruyor. Onu da sırası gelince araştırırsın. Yani işin özü biraz istatistik biraz mantık, biraz matematik... ama hep araştırmak ve pratik.

   Fakat her ne olursa olsun cevap forumda verilemeyecek kadar uzun. Internet derya deniz başlangıç konularını verdim bile araştır... 

    Programlama dilinin sadece araç olduğunu da unutma. Doğru aracı seçmek önemlidir (bu konuda fonksiyonel diller işine yarayabilir ya da alışılmış LISP gibi dillere bakabilirsin. AIML da arada öğreneceğin bir markup dili.) evet ama ne yaptığını bilmiyorsan en iyi araç bile bir şey ifade etmez.


  30 Ağustos 2016 Salı 11:59
 • Birde Ex Machina filmini seyretmenizde fayda var :) Biraz filozofik açıdan faydalı olur.

  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  30 Ağustos 2016 Salı 12:28
  Moderatör