locked
Combobox Hücre değeri ile yönetmek RRS feed

 • Soru

 • Merhaba,

  Bir sorunum var. Bir combobox var içinde ki değerleri 1-5Kg, 5-10Kg, 10-20Kg şeklinde üç değer vardır. 1-5Kg değeri 3tl, 5-10Kg değeri 5tl, 10-20Kg değeri 7tl dir. rastgele a1 hücresine kg değeri olarak "3" girildiğinde combobox ta 1-5Kg değerini seçip a2 hücresine "a1 X combobox birinci değeri =9 yazdırmak istiyorum. Combobox haricinde başka bir formül ile yapılmadan nasıl yapılabilir. Teşekkürler.


  20 Ağustos 2019 Salı 09:49

Tüm Yanıtlar

 • Combobox'ı string ile dolduruyorsunuz sanırım. Bunun yerine modeliniz ile doldurun;

  class WeightRange {
    public string Title { get; set; }
    public decimal Price { get; set; }
     public int Min{ get; set; }
     public int Max{ get; set; } }


  var ranges = new [] {
    new WeightRange { Min= 1, Max = 4, Title = "1 - 5 kg.", Price = 15.0m },
    new WeightRange { Min= 5, Max = 14, Title = "5 - 15 kg.", Price = 10.0m },
    new WeightRange { Min= 15, Max = int.MaxValue, Title = "15 - kg.", Price = 5.0m }
  }.ToList();
  comboBox1.DataSource = ranges;

  Artık örneğin;

  ((WeightRange)comboBox1.SelectedItem).Min
  şeklinde kullanıp algoritmanızı uygulayabilirsiniz.


  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  20 Ağustos 2019 Salı 10:29
  Moderatör
 • Teşekkür ederim. Anlatamadığımın farkına vardım bunu daha değişik bir şekilde sormak istiyorum. combobox sabit ve değiştirilemez. a1 hücresine girdiğim değer ile combobox ın içindeki veriyi seçmek istiyorum. combobox ta veriyi seçmek yerine bir hücreye değer atadığımda combobox değerini seçsin ama combox algoritmasını değiştirmeden ondan ayrı çalışan bir formül.
  20 Ağustos 2019 Salı 11:04
 • Hayır anlatabildiniz. Bizi de o kadar hafife almayın bence.

  Öncelikle, ComboBox yazarsanız otomatikman WinForms anlarız ve winforms'ta a1 hücresi diye bişey yok.

  a1 hücresi dediğiniz şey herneyse değerini 3 yaptığınız event handler de;

  comboBox1.SelectedItem = ((List<WeightRange>)comboBox1.DataSource).Single(p=> p.Min >= a1.Neyse.Değeri && p.Max =< a1.Neyse.Değeri); 
  işinizi görecektir.

  Model kullanmadan yaptığınız herşey "nafile" olacaktır.


  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com  20 Ağustos 2019 Salı 11:36
  Moderatör
 • Yani mesela a1 hücresine bir değer yazıldı. örn: 15. Bu yazıldığı gibi comboboxta 10-20kg seçeneğini otomatik olarak mı seçmesini istiyorsunuz? Ve bir de bu kod comboboxla ilgili olmamalı. Öyle mi?

  Merak et, Araştır, Geliştir. Harun Yılmaz

  20 Ağustos 2019 Salı 11:37
 • Önay bey özveriniz ve sabrınız için teşekkür ederim. bir dosyam var bu dosyamın içinde 20 ye yakın calışma kitabı var ve 50 yakın algoritmalar ile bir sistem oluşmakta organize bir şekilde sorunsuz çalışmakta. Simdi bu sistemin içinde bir combobox var bu combobax ın içinde vba değiştirmeden bu işi yapmam gerek. O yüzden winforms demiyorum.Combobx sabit ve calışıyor algoritmasına müdahale edemeyiz. Benim istediğim Combobox a müdahale etmeden, combobox bir liste ve buraya tıkladığınızda bu listeden bir değer seçiyorsunuz. ben bu seçme işlemini combobox a tıklamadan nasıl yaparım. combobox a tıklamadan herhangi bir hücreye değer girerek combobox o değerini nasıl tanımlarım.
  21 Ağustos 2019 Çarşamba 06:38
 • Evet Harun bey aynen dediğiniz gibi.
  21 Ağustos 2019 Çarşamba 06:58
 • @TahirKurth yardımcı olmaya çalışacağız da, söylediklerin yazılım açısından yetersiz. En azından benim için. Projenin .net projesi olduğundan bile emin olamıyorum. Çalışma kitabı, hücre, combobox  gibi kelimeler kullanıyorsun ve bunlar benim için açıklayıcı değil. Bir kod resim falan paylaşsan ?

  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  21 Ağustos 2019 Çarşamba 07:45
  Moderatör
 • Önay bey söylediklerimin yazılım açısından yetersiz değil! projenin net proje olması benim için bir şey ifade etmiyor en azından size ettiği kadar.Çalışma kitabı hücre combobox kelimelerini kullanmadan nasıl anlatılacağını tahmin edemiyorum. Harun bey in cevabı benim istediğimin bir özetidir. Ben bir kodlamada yarıda kalmadım yada yanlış bir çalışma yapmadım size nasıl bir kod dizisi atayım ki? benim istediğim bir ifade. Bu ifadeyi olaya çevirmek. Zaten bunu kodu yazsaydım sonunu getirip başarı ile çalıştırabilirdim. Yazdığımız bütün kodlar birer olayı gerçekleştirmek için yazılmıyormu? Benim yardım istememin amacı bir kodda takılıp kalmam değil excel de yeni bir ifadeyi olaya çevirme arayışımdır. Siz e bunu daha farklı bir ifade ile nasıl anlatacağım konusunda endişeye düştüm. Lütfen Harun bey in cevabını okuyunuz. Tam istediğim o cevapta.
  21 Ağustos 2019 Çarşamba 08:32
 • Soruyu C# forumunda sorduktan sonra ne bekliyorsunuz ki? C# nedir bildiğinizden de emin değiliz. Eczaneye girip "havuç var mı?" diye sorarsanız ortalık karışır. Excel forumuna yada Konu Dışı forumuna yazıp başlığa "Excel'de ...." başlayan şekilde bir konu açın bence.

  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  21 Ağustos 2019 Çarşamba 08:46
  Moderatör