none
DateEdit'e tarih girerken yanına otomatik 00:00:00 ekleme sorunu RRS feed

 • Soru

 • Merhaba arkadaşlar. Bir sorum olacaktı: C# devexpress'te  gidis_tarih ve gelis_tarih adında 2 tane DateEdit kullanıyorum.Fakat kaydederken gelis_tarihi hemen doldurmam gerekmiyor boş bırakmam gerekiyot fakat convert uyguladığım için hata veriyordu bende türünü nvarchar olarak değiştirdim. Şimdi tarihi kaydederken sorun yok fakat güncellerken yani var olan tarihi başka bir tarihle değiştirirken tam tarihi giriyorum yanına otomatik  00:00:00 ekliyor bunu nasıl çözebilirim? lütfen yardım edin?
  10 Ocak 2020 Cuma 12:32

Tüm Yanıtlar

 • Değer boşsa neden convert ediyorsunuz ? Veri tabanına null değer basın, bunun için datetime bir alanı nvarchar yapmanız gereksiz olur gibi. Ek olarak time değerini görmek istemiyorsanız veri tabanında tipi date olarak belirtin ve  formunuzda yer alan dateeditlerin sağ üst köşesinde tike basıp change mask seçeneği altından short date olarak görüntülemesini belirtin. Böylelikle kullanıcı zaman değerini görmez ama dateedit , seçili değeri datetime türünde saklar bu yüzden o sondaki zaman değerleri aksi gelmediği sürece varsayılan değer olarak alır. 

  Altan Özdemir

  10 Ocak 2020 Cuma 13:58
 • Hocam şöyle textten değer aldığım için convert ediyorum. Convert etmeden textte ki değer datetime tipine nasıl atarım bilmiyorum db de
  10 Ocak 2020 Cuma 14:30
 • DateEdit demiştiniz,  eğer textbox ise c#da nullable datetime kullanabilirsin ; 

    DateTime? date = null;
    if (textBox1.Text.Length > 0)
        {
          date = DateTime.Parse(textBox1.Text);
        }
  veri tabanına kayıt ederken bu değişkeni gösterirsen kolonda  değeri null görürsün .


  Altan Özdemir  10 Ocak 2020 Cuma 14:41
 • ... bende türünü nvarchar olarak değiştirdim. Şimdi tarihi kaydederken sorun yok ...
  bundan daha büyük bir sorun olabilir mi? bu kayıtları bu tarihe göre sıraladınız mı ya da iki tarih arası sorgu çektiniz mi? nasıl sorun yok?

  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  10 Ocak 2020 Cuma 15:52
  Moderatör
 • Evet onu düzelttim hocam. Veri tipini date yaptım. Sorunu çözdüm. Teşekkürler yardımlarınız için.

  11 Ocak 2020 Cumartesi 07:04