none
C# BÜTÜN YAZI KARAKTERLERİNE İZİN VERME RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhaba Arkadaşlar;

  Başlıkta da belirttiğim gibi bir sorunum var. TextBox'a %'!+'!&/ Vb. Karakterler Girildiğinde Program Hata verip kapanıyor. Bunu Nasıl Engelleyebilirim. Bu karakterler kullanılmıyor ama olduda yanlışlıkla girildi programın hata vermesini istemiyorum.

  Yardımlarınızı bekliyorum.

  29 Mayıs 2017 Pazartesi 07:37

Tüm Yanıtlar

 • Eğer Sql sorgusu çalıştırıyorsanız ve parametre kullanmamışsanız hata almanız normal. Normalde bu karakterler programın çalışmasını etkilemez. 
  29 Mayıs 2017 Pazartesi 07:42
 • Peki bu karakterleri engelleyemiyormuyuz.
  29 Mayıs 2017 Pazartesi 10:44
 • Peki bu karakterleri engelleyemiyormuyuz.
  Engellersin ama bu yaptığın evi süpürüp pisliği halının altına atmak olur. Diğer taraftan kullanıcı gerçekten %, ', & gibi karakterler girmek zorunda kalırsa ne yapacaksın? Yine de engellemek istiyorsan KeyDown olayında basılan tuşu kontrol edip e.Handled = true olarak ayarlarsan tuşu engellemiş olursun.
  29 Mayıs 2017 Pazartesi 10:50
 • Her karaktere her yerde izin veremezsin, dosya veya dizin oluştururken, veritabanı, tablo sütun vs oluştururken, matematiksel işlemlerde veya diğer olası durumlarda özel karakterler sorun yaşatabilir. Sorunu sormadan önce editördeki resim ekleme düğmesine basıp hatayı aldığın form ve kod tarafını göstermen daha yaralı olur.

  Eğer ki yukarıda bahsi geçen durumlarla ilgiliyse kayıt veya işlem yapmadan hemen evvel texbox'ın textchanged olayına çift tıklayıp şunları ilave et;

  textbox1.Text = Regex.Replace(textbox1.Text, "[^0-9a-zA-Z]+", "");

  Regex yardımıyla özel karakterleri otomatik olarak temizlemiş oluyoruz.


  Sorunuzun yanıtı bu ise "Yanıt olarak işaretle"yerek siz de forumun işleyişine katkıda bulununuz...

  6 Haziran 2017 Salı 15:37