none
Asp.net C# ile Her bayi için code behind'da ayrı tablo oluşturmak? RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Değerli arkadaşlar merhaba;

  Site : 5-10dk da bir olarak Webservice'ten XML olarak ürün, fiyat, adet, beden listesi çekiyor. Süper Admin ve Adminleri içinde barındırıyor.

  Süper Admin : Görevi Admin eklemek, adminlerin kazançlarından belli bir yüzde komisyon almak.

  Admin : Alt bayiler oluşturup, gelen herbir ürüne, tektek yada toplu olarak indirim yada yüzdeli olarak kâr eklemek, bazı ürünleri pasif hale getirmek.

  Bayi : Gelen ürünleri Admin'in belirlediği fiyattan satmak.

  Arkadaşlar binlerce ürün var.  Birden fazla süper admin ve o süper adminlere bağlı adminler olabileceği gibi, adminlerin de birden fazla bayisi olabilir. Xml'den gelen veriyi veritabanında ürünler tablosuna yazdırıyorum. Ama binlerce üründen adminin biri birkaç ürünü pasif yaptığında tüm adminler etkileniyor. Acaba diyorum her admin kaydında ayrı ayrı dinamik ürün tablosu oluştursam olur mu? Bide 1000 tane ürün sürekli gelince ben nasıl en hızlı şekilde ayıklama yaptırabilirim? Mantığı bir türlü kuramadım. Tek veritabanında nasıl yapacağım? Yardımcı olur musunuz?


  Gökhan Atılgan

  15 Haziran 2016 Çarşamba 14:44

Tüm Yanıtlar

 • hayır en kötü yöntem olur bence

  araya bir tablo daha ekle

  id, adminid, ürünid

  şeklinde 3 alanı olsun. bu tabloda olanlar aktif ürün , olmayanlar pasif ürün olsun. 


  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  15 Haziran 2016 Çarşamba 21:04
  Moderatör
 • Nasıl yani hocam basmadı bi an kafam. Olay şu:

  Ürünler tablosu : urun_id, urun_sirket_id, urun_cinsi, urun_cinsiyet_adi, urun_adi, urun_aciklama, urun_fiyat, urun_kdv, urun_maks_indirim, maks_satis_fiyat, urun_beden_adi, urun_adet, urun_barcode

  Ürün Özellik Tablosu : u_ozellik_id, urun_id, urun_sirket_id, ozellilk1, ozellik2,ozellik3,ozellik1,ozellik5.... ozellik30

  şeklinde.

  Üyeler tablomda şu şekilde

  uye_id, uye_adi, uye_kulladi, uye_psw, uye_magaza_id, uye_bayi_id

  Şimdi ürün sürekli güncelleniyor. Bisürü de mağaza var. Binlerce de ürün. Her ürünün maksimum 30 özelliği var. Her mağaza bu ürün özelliklerini, fiyatını değiştirebiliyor, bedenlerini de adetlerini de değiştirebiliyor. Her yeni gelen veriyi nasıl karşılaştıracağım? ve Nasıl kaydedeceğim? Kafam durdu resmen. Programa yıkarsam herşeyi, hem gelen verinin gecikmesi, hem kayıt gecikmesi, hem kaydın çekilme gecikmesi derken baya bi iş yükü binecek. Yani sadece ürünün aktif pasif olayı olsa eyvallah ama 50 tane filtre var her ürün için.


  Gökhan Atılgan


  • Düzenleyen _DungeoN_ 16 Haziran 2016 Perşembe 08:23
  16 Haziran 2016 Perşembe 08:22
 • hmm..

  database'i kim tasarladı?


  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  16 Haziran 2016 Perşembe 08:54
  Moderatör
 • Ben tasarladım. Normalde bu şekilde yapmam açıkçası verimli değil. Daha çok parçalamam gerekir ama, örneğin özellik_id, özellik_adi şeklinde özellik belirtir, sonra urun_id, ozellik_id şeklinde 2 ye bölerdim. Ama xmlden veri text şeklinde geldiğinden böyle yapmak zorunda kaldım. Varsa başka fikir de ona göre de yapabilirim.

  Gökhan Atılgan

  16 Haziran 2016 Perşembe 09:14
 • bu tablo yapısı ağlatır seni. Ürünün barkodu varken neden ürün_id diye bi alan yapıyorsun ki en basitinden

  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  16 Haziran 2016 Perşembe 10:51
  Moderatör
 • Çünkü her ürünün barkodu yok. Ağlıyorum zaten :). Peki başka bi soru sorayım o zmn.

  Server da örneğin alanadi.com şeklinde şirketin alanadı olsun. Ben ayrı ayrı her mağaza için yani admin için subdomain.alanadi.com şeklinde alan adı oluştursam ama bu her subdomain'in kendi veri tabanı ve kendi programı(web sitesi, arayüzü, yazılımı) olsa. Tarayıcıya subdomain.alanadi.com yazılınca o subdomain e ait veri tabanı çalışsa olur mu? Olursa nasıl yapabilirim? Bu sistemi muhakkak yapmam gerek. Bu benim için hem gelişimim, hem maddi olarak çok büyük bir olay.


  Gökhan Atılgan

  16 Haziran 2016 Perşembe 11:32