none
Dropdownlist SelectedIndexChanged Sorunu RRS feed

 • Soru

 • Merhabalar,

  int bolge = ddlBolgeler.SelectedIndex + 1;

  lblId.Text = bolge.ToString();

  Bu şekilde dropdownlist içerisindeki seçtiğim item ın  değerini almak istiyorum ama sürekli 1 değerini alıyorum. Problem nedir acaba?

  16 Ocak 2020 Perşembe 12:36

Yanıtlar

Tüm Yanıtlar

 • Merhabalar,

  int bolge = ddlBolgeler.SelectedIndex + 1;

  lblId.Text = bolge.ToString();

  Bu şekilde dropdownlist içerisindeki seçtiğim item ın  değerini almak istiyorum ama sürekli 1 değerini alıyorum. Problem nedir acaba?

  <asp:DropDownList ID="logList" runat="server" AutoPostBack="True" 
      onselectedindexchanged="itemSelected">
    </asp:DropDownList>

  Şunu bir dener misin

  AutoPostBack="True"   16 Ocak 2020 Perşembe 12:58
 • Hocam AutoPostBack="True" yapmıştım zaten ama yine 1 değerini alıyorum.
  16 Ocak 2020 Perşembe 15:51
 • Ben askerdeyken, pusu bitiminde team'in silahlarını boşalttırırdık. Elindeki silahı öğrenmek yerine şafak defterindeki silah tanımını ezberleyen ve bunu öğrenme zannedenler, şarjörü çıkarmadan kurma kolunu çekip bırakırlardı, namludaki merminin dışarı çıktığını görünce silahın boşaldığını sanarlar, şarjörden yenisinin namluya sürüldüğünü kavrayamazlardı. Tetik düşür emri ile bam güm, ya arkadaşını ya da kendini vururlardı.

  Sende kimin yumurtladığını bilmediğim bir yöntemi kullanarak codebehindde sql sorgusu çalıştırıp dolduruyorsun ve bunun seçildiği zaman durumunun(viewstate) öyle kalacağını sanıyorsun. Halbuki her post işleminde state bozulup yeniden doldurunca kullanıcının seçimide buhar oluyor haliyle. Aynı şarjör takılı iken silah boşaltma  gibi.

  Bu webforms a yapılan işkence yeter artık bırakın rahat uyusun mezarında.


  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  • Yanıt Olarak Öneren İdris Sak 16 Ocak 2020 Perşembe 20:54
  16 Ocak 2020 Perşembe 19:44
  Moderatör
 • Önay abinin dediğini bende aps.netde yaşadım. bunu engellemenin yolu belirlediğin default değer değilse işlemi yaptırmak. mesela sayfa yüklendiğinde dropdownlistde görünen değer 1 ise ve sen bunu değiştirip 3 yada 5 yaptığında AutoPostBack="True" ise sayfa sanki yeniden yükleniyor gibi oluyor. ve dropdownlistde görünen değer yine eski haline geliyor. bunun önüne geçmek için ben şöyle bir şey yaptım. dropdownlistdeki değeri değiştirdiğinde Eğer dropdownlistde ki değer 1 değil ise diye bir şart koydum tabi ben senin kodlarını görmediğim için pek bir şey anlamıyorum. önay abi daha iyi bilir.
  17 Ocak 2020 Cuma 05:52
 • WebForms'ta Page_Load gibi bir handler'in içinde veri doldurulmaz. Doldurulur ise ViewState'in bundan haberi olmaz. DropDownList gibi kontrollerde kullanıcının yaptığı seçim post edilir ama ViewState te karşılığı olmadığından ilk haline tekrar geri döner.

  Bnun için; Veri SqlDataSource ile çekilir ve diğer ilgili  tüm kontroller (TextBox, Label, DropDownList, DataGrid vs) bu SqlDataSource'a bağlanır. Bunun için kodebehind'e bir kod yazılmaz!

  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com


  17 Ocak 2020 Cuma 06:12
  Moderatör
 • Herkese teşekkürler.

  AppendDataBoundItems özelliğini true yapınca olay çözüldü.

  • Yanıt Olarak İşaretleyen m.akifkrpnr 18 Şubat 2020 Salı 14:44
  17 Ocak 2020 Cuma 12:39