none
Asp.Net ve SQL Server ile Yüksek Boyutlu Döküman Arşivleme Hk. RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhaba, 

  Asp.Net ve EF6 kullanarak bir proje yazmaktayım. Projede döküman yönetim sistemi de olacak ve bu dökümanlar pdf.vb olmakla beraber 100mb civarında boyutu oldukça yüksek dökümanlarda olabilir. Güvenlik Backup ve Virüs tehditleri olmadan dökümanları saklamak için hangi yöntemde arşivlemeyi önerirsiniz ? Datatype image , varbinary(max) şeklinde direkt tablonun içerisinde mi saklamak gerekir yoksa FileStream mi kullanmalıyım. FileStream de sonuçta işletim sistemin içerisinde belirlenen bir path altında olduğu için pek sıcak bakmıyorum. 

  Önerilerinizi Rica Ediyorum.

  • Değiştirilmiş Tür Aydın KIR 22 Aralık 2015 Salı 14:50
  21 Aralık 2015 Pazartesi 15:17

Tüm Yanıtlar

 • Soru biraz da database olarak ne kullandigina bagli. varbinary(max), filestream dedigine gore kafanda MS SQL server var. O zaman filestream.

  (Sonucta database dosyalarinin kendileri de diskte bir yerlerde tutuluyor. Cok cok hassas bir guvenlikten bahsediyorsan, network'e bagli hicbir makinede hicbir sey tutma)

  6 Ocak 2016 Çarşamba 10:07
 • Bende şu an geliştirdiğim uygulamaya bu tarz bir modül hazırladım. Ben azure üzerinde verileri host ederek tutuyorum. Kullanıcılarda ise cache mantığı ile verileri gösteriyorum. Görmek istediği kayıtları 1 kez bilgisayarına indiriyor. Tabi benim dosyalarım 500-600 kb civarı en fazla 2mb civarı resim dosyaları olduğu için hız sorunum yok tabi ama sizin büyük dosyalarınız var ise filestream mantıklı gibi duruyor @Çetin abinin dediği gibi.

  oguzkurtcuoglu.com


  7 Ocak 2016 Perşembe 12:19
 • Evet MSSQL Server kullanıyoruz. FileStream üzerine birkaç test yaptım. Veritabanı boyutu Management Studiodan bakınca arttığını gördüm. Fs kullanmanın bir anlamı olmadığını düşündüm fakat mdf ye baktım bir artış olmadığını görünce yanıldığımı farkettim. File Stream kullanacağız.

  Teşekkürler.

  İyi Çalışmalar. 

  11 Ocak 2016 Pazartesi 13:33