none
Sql Server kurulumu diğer bilgisayarlar da nasıl olmalı? RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Değerli arkadaşlar merhabalar,

  Hemen konuya geçeyim istiyorum. Bir uygulama geliştirdim ve sql veritabanı'nı kullanıyorum. Bu uygulamamı diğer bilgisayarla da çalıştırabilmem için sql server'ın kurulu olması gerekiyor mutlaka ama bizim çalıştırdığımız gibi sql managament studio değil. Sadece kullanıcının ihtiyacını karşılayacak sql veritabanına ihtiyacım var. Express'le felan oluyo diye biliyorum ama bilgisi olan arkadaşlarım açıklayabilirlerse çok memnun olurum. 

  İyi çalışmalar...

  11 Ekim 2016 Salı 17:09

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba, Sql Server Express sürümünü kurmanız yeterli olacaktır. Ancak sizin her bilgisayarda veritabanı oluşturabilmeniz için ya bulk sql çalıştırmanız gerek yada Entity Framework gibi veritabanını oto install eden bir sistem kullanmanız gerekir. En basiti her pc de veritabanınızı oluşturabilmek için hali hazırda oluşturduğunuz bir veritabanını sql komutları şeklinde export ederek bir sql dosyası oluşturun. Ardından her makinada şu komutu çalıştırın

  sqlcmd -S server_adresi -i C:\sql_dosyaniz.sql 

  Burada server kısmına .\SqlExpress şu anda ki örnek verdiğimiz lokal kurulum için uygun olacaktır. Dizin içinde projenin olduğu klasörü göstererek çalıştırmanız daha mantıklıdır. Hatta installer projesi hazırlarsanız kurulum aşamasında bu sql dosyasını temp e attırıp oradan sqlcmd ye parametre verip çalıştırtmanız dahi mümkündür. Böylece her pc de management studio vs kullanmaya gerek kalmadan projeyi çalıştırabilirsiniz. Bir installer programı kullanmanız en mantıklı yol olacaktır. Burada sql kurulumunu da ön kuruum olarak installer programında belirtmeniz mümkün olur, genelde installer programları bu gibi gerekli bileşenleri kontrol ederek yoksa kurulsun mantığıyla çalışacak alt yapıya sahiptir.


  Fullstack Developer

  12 Ekim 2016 Çarşamba 05:56