none
ASP.NET WEB API KULLANICIYA ÖZEL VERİ TUTMA RRS feed

 • Soru

 • Merhaba arkadaşlar,

  Asp.net wep api ile uygulama yapıyorum. Bu uygulama da owin kullanıyorum. Normal bir web uygulamasında giriş yapan kullanıcıya özel session oluşturuyorduk örneğin Session["UserID"] şeklinde. Bunu nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  11 Nisan 2018 Çarşamba 23:44

Tüm Yanıtlar

 • Session WebAPI da aynı şekilde kullanılabilir. Fakat klasik web de istekleri bir uygulama değil de web browser gönderirir. Client taraftaki tüm yük browser üzerinde olur. Bu mantığı uygularsanız, API kullanacak kişiye çirkin bir kodlama yükü verirsiniz.

  Bunun yerine ihtiyacnız session mı yoksa kullanıcıyı tanımak mı bunu netleştirin. İkisi kesinlikle aynı şeyler değildir. Session da aynı kullanıcı iki farklı browserdan oturum açarsa iki session sahibi olur. Kullanıcıyı tanımak yeterli ise, uygulamanıza bir login sistemi oluşturun (token, oauth vb.) veya kullanıcılara bir auth_key gibi onlara özel anahtarlar verin. Bunları HTTP header da veya adres üzerinde taşıyabilirsiniz. Şu an en çok kullanılan yöntem OAuth dur.


  www.cihanyakar.com

  12 Nisan 2018 Perşembe 09:42
  Moderatör
 • Owin kullanıyorum ve token veriyorum problem yok. Örneğin şimdi aaaa diye bir tokenim var diyelim bu tokenin 10 id numarasına sahip kullanıcıya ait olduğunu nasıl tutabilirim. Client tarafına bu id numarasını gönderirsem bu id 11,12 olarak değiştirilip başka kullanıcı adına işlem yapabilir.
  12 Nisan 2018 Perşembe 12:55
 • Sunucuda tutacaksın. Eğer uygulamanın tek instance ı çalışıyorsa static bir dictionary nesnesinde tutabilirsin. Birden fazla instance çalışıyorsa bu işi bir başka uygulamaya yaptırabilirsin (kendin yazarsın veya redis kullanırsın) olmadı veritabanına yazarsın. Biz bu iş için static dictionary ve db yi beraber kullanıyoruz, eğer dictioanary de bulamazsa veya app crash olmuşsa veritabanına gidiyor ve kendisini güncelliyor. böylece multi instance çalışabiliyor. 


  www.cihanyakar.com

  12 Nisan 2018 Perşembe 13:00
  Moderatör
 • Örnek bir makale veya döküman var mı bildiğiniz ?
  12 Nisan 2018 Perşembe 13:03