none
Değişkenlere dosyadan değer atama RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhabalar,

  Basit düzeyde maaş hesaplamayla ilgili bir program yazıyorum. Aslında başlangıç düzeyinde olduğumu düşünsem de rica üzerine programı yazmaya başladım ve başlamadan önce yapmayı düşündüğüm çoğu şeyi yaptım ve program neredeyse hazır. Ama ileride bu programla ilgili sorun yaşanmaması için kullanacak kişinin hesaplamalarla ilgili yıllık veya altı ayda bir değişen bazı değerleri el ile girmesi gerekiyor. Programda girilebilmesi için "Seçenekler" şeklinde bir menü altında "Değerler" seçeneğiyle ulaşılabilecek bir ayar penceresi oluşturmayı düşünüyorum. Bunun için girilen değişkenlerin değerlerini tutacak harici bir dosyaya ihtiyacım var. Ve bununla ilgili de sorularım var.

  1. Bu dosyayı kullanıcının kazara silemeyeceği bir yerde oluşturmak istiyorum ancak UAC yönetici ayrıcalıkları gerektirmese daha basit olur, bu konum neresi olabilir?

  2. En iyi sonucu yönetici ayrıcalığı gerektiren bir konum diyorsanız (AppData gibi) yönetici ayrıcalıkları almayı programa nasıl dahil ederim ve bu konumu kullanıcının adına göre nasıl uyarlarım?

  3. Dosyayı oluşturdum diyelim; içeriğini nasıl şekillendirmeliyim ve okurken değerleri başlık veya açıklamalardan (örnekteki gibi) nasıl ayrıştırabilirim?

  Örnek olarak

  [2019 değerleri]

  asgariUcret=3600.50

  4. Meraklı kullanıcımız dosyayı buldu diyelim; çift tıklayıp içeriğini değiştirmeyi az da olsa zorlaştırmak için TXT olmasını istemiyorum. Kafama göre bir uzantı eklersem ancak yine de Not Defteri ile açılınca okunacak şekilde TXT olarak kodlanırsa bir sorun olur mu? Olursa başka alabileceğim basit güvenlik önlemleri ne olabilir?

  Teşekkür ederim.

  5 Ocak 2018 Cuma 22:26

Tüm Yanıtlar

 • Deleted
  6 Ocak 2018 Cumartesi 01:33
 • Yanıt için teşekkürler. Şifrelemeden ziyade daha çok bilgisayara uzak kullanıcıların (ki programı kullanacak kişiler işin bu kısmıyla pek ilgilenmeyecektir) anlamayacağı bir şey. XML çözüm olabilir. Önerinizi dikkate alacağım. Peki diğer sorulara ne dersiniz? Ek olarak XML'ye değerleri nasıl aktarıp daha sonra nasıl okuyacağım?
  6 Ocak 2018 Cumartesi 22:23
 • Deleted
  7 Ocak 2018 Pazar 14:03
 • Biraz daha detaylandırabilir misiniz?

  Kullanıcı "Ayarlar" kısmından değerleri girdiğinde örneğin C:\Users\<KullanıcıAdı>\AppData\Local\<ProgramımınAdı>\Degerler.xml (veya .txt) dosyasını oluşturup değerleri nasıl yazabilir ve daha sonra nasıl okuyabilirim?

  7 Ocak 2018 Pazar 16:24
 • Deleted
  8 Ocak 2018 Pazartesi 23:22
 • app.config dosyası bu tür işler için kullanılabilir. Eğer şifre gibi hassas bilgiler yoksa bu dosyayı kullanabilirsin. Bu tür hassas bilgiler de olacaksa dosyalara güvenme database kullan.
  9 Ocak 2018 Salı 07:01
 • Basitlik veya kolaylık öznel yorumlardır. Yazımda da dediğim gibi başlangıç düzeyindeyim ve aldığım eğitim çok başka bir alanda. Ancak ilgi duyduğum bir alan olarak araştırmayı ve bir şeyler yapmayı seviyorum.

  Önceki yanıtlarınızdan yola çıkarak XML dosyası oluşturmayı araştırıyorum. XML dosyasını oluşturmayı, okumayı ve güncellemeyi öğrendim ama kafama takılan bir husus var. XML oluşturma komutunu yazdığımda uygulama o koda her ulaştığında dosyayı oluşturmaya çalıştıracak. Dosyayı okuma komutunu yazdığımda ise ilk oluşturma olmadan okuma olmayacak. Düz metin oluşturmayla ilgili bir yerde OpenOrCreate() gibi bir metotla karşılaştım. XML için de böyle bir şey var mı ya da dosyanın önce var olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

  9 Ocak 2018 Salı 18:52
 • Deleted
  11 Ocak 2018 Perşembe 07:02
 • Teşekkür ederim. İlk programım olarak karşıma her adımda sorun çıkıp o sorunları düzelterek devam ediyorum. İstediğim bir özellik hariç tamam görünüyor. Umarım sorun yaşamam. Bu kadarı yeterli olacaktır ama yine de o istediğim özellik için araştırma yapmaya devam edeceğim ve hatta bir konu daha açabilirim :)
  11 Ocak 2018 Perşembe 17:07