sticky
Siz Değerli Forum Kullanıcılarının Dikkatine ! RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Değerli Forum kullanıcıları;

  Öncelikle hepinize selamlar. Msdn Forum bünyesi ve Microsoft ailesi olarak sizlerden bir kaç küçük ricamız var.


  İlk olarak lütfen sorduğunuz sorular konusundaki hassasiyetinize özen gösterin. Soracağınız sorunun hangi kategoriye ait olması gerektiği, en net biçimde hangi başlıkla sunulabileceği ve tabi ki sorulan sorunun açıklayıcı ve problem tam olarak detaylı bir şekilde açıklanmış olması hem bizler hem de yardımcı olmak isteyecek ya da yardım alacak kullanıcılarımız açısından büyük önem arz ediyor.

  İkinci olarak dikkat etmenizi istediğimiz husus sorduğunuz soruları takip etmeniz. Lütfen soruların takibini özenli bir şekilde sürdürün. Başka bir kullanıcı soru ile ilgili detay ister ya da farklı bir şey sorarsa lütfen probleminizle ilgili onları bilgilendirin. Verilen bir cevap probleminizde sizi çözüme yönlendiriyorsa "yanıt olarak işaretle" kısmına tıklayın. Hem soruyu soran hem de o soruyu takip eden diğer kullanıcılarımız ise lütfen çözüme katkıda bulunan cavapları "yardımcı olarak oyla" kısmından oylayın ve problemin çözümünde işe yarayacağından emin olduğunuz hatta denediğiniz bir cevap varsa lütfen "yanıt olarak öner" kısmını işaretleyiniz. Tüm bunları söylerken, sizi rahatsız eden herhangi bir ifade ya da sorulan soruda herhangi bir olumsuzluk tesbit ettiğinizde uygunsuz olarak işaretlemeyi de ihmal etmeyin.

  *Son ve en önemli konu olarak foruma verilen katkılardan bahsetmek istiyorum. Biz Msdn olarak her kullanıcımızın foruma katkısının maksimum seviyede olmasını istiyoruz. Bu noktada sizlerden soru sormak dışında cevaplayabileceğiniz her türlü soruya yanıt vermekten çekinmemenizi ayrıca bilgi ve tecrübeleriniz dahilinde yukarıda bahsettiğim adımları gerçekleştirmenizi bekliyoruz. Katkıları belli bir süre üzerinde aktif olarak artan kullanıcılarımızı ilgili forumlara sırasıyla "yanıtlayıcı" ve "moderatör" olarak atıyoruz. Biliyorsunuz ki MVP için her yıl bir çok aday değerlendiriliyor ve bu değerlendirmeler de Community'e olan katkılar göz önüne alınarak gerçekleştiriliyor. Bu konuda öncelik her daim forum üzerinde aktif olan kullanıcılara veriliyor. Bunun da tüm kullanıcılarımızı bu konuda biraz olsun teşvik edeceğini düşünüyoruz.*  Yukarıda bahsi geçen konular hakkındaki duyarlılığınız ve dikkatiniz için şimdiden hepinize çok çok teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!

  29 Ağustos 2012 Çarşamba 10:36

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba;
  Lütfen forumda açılan konulara da özen gösterip cevap verebilir misiniz acaba? Madem Microsoft'un resmi sitesinde böyle bir forum açıldı. Acaba neden Türkiye'deki Microsoft'un yetkilileri açtığımız topiclere cevap vermiyorlar..

  Buyrun kaç hafta oldu ama cevap yok..

  https://social.msdn.microsoft.com/Forums/vstudio/tr-TR/e0272e3a-9ed5-4c4d-98f3-0c99488e7466/vb2017-textbox-ierisinde-up-veya-down-tuuna-basnca-datagridviewden-baka-textboxa-bilgi?forum=vbnettr
  16 Eylül 2019 Pazartesi 05:40
 • Merhaba;
  Lütfen forumda açılan konulara da özen gösterip cevap verebilir misiniz acaba? Madem Microsoft'un resmi sitesinde böyle bir forum açıldı. Acaba neden Türkiye'deki Microsoft'un yetkilileri açtığımız topiclere cevap vermiyorlar..

  Buyrun kaç hafta oldu ama cevap yok..

  https://social.msdn.microsoft.com/Forums/vstudio/tr-TR/e0272e3a-9ed5-4c4d-98f3-0c99488e7466/vb2017-textbox-ierisinde-up-veya-down-tuuna-basnca-datagridviewden-baka-textboxa-bilgi?forum=vbnettr

  Buradaki forumlarda insanlar Microsoft'un calissani degil ve gönüllü olarak ellerinden geldiğince cevap veriyor zaten. Microsoftun resmi sitesi filan degil, Microsoftun açıp destek verdigi MSDN sitesi (MSDN - MicroSoft Developer Network). Yani programcıdan programciya yardımlaşma ortamı.

  Sizin cevap yazıp sitem ettiginiz yazi 2012 senesine ait ve icerigi, özellikle de son paragraf, pek samimi degil (MSDN Turkiye icin söylüyorum), sadece yazilmis olsun diye yazilmis.

  Sorunuza cevap almamanızın bir nedeni de görülmemiş olması ya da içerisinde kod ornegi vs olmadıgından anlasilmamasi. Dolayli olarak buradaki mesajinizdan ben sorunuzu gordum. Birazdan cevap yazarım :)  How to create a Minimal, Reproducible Example
  The way to Go.
  World's most advanced open source (object-) relational Database.
  Flutter (for mobile, for web & desktop.

  16 Eylül 2019 Pazartesi 13:18
  Yanıtlayıcı
 • Verdiginiz linke gidip yanıtlamaya calistim, ancak "Yanit" linki hiçbir reaksiyon göstermiyor orada (Microsoft bu MSDN, VS ... sitelerini açıyor ama pek becerebildiği de söylenemez).

  Sorunuzu, burada bir yere (VBNet forumuna ya da en kotusu bu mesajin altına) yazabilir misiniz lütfen.

  VBNet forum linki  How to create a Minimal, Reproducible Example
  The way to Go.
  World's most advanced open source (object-) relational Database.
  Flutter (for mobile, for web & desktop.


  16 Eylül 2019 Pazartesi 13:24
  Yanıtlayıcı
 • Çetin Bey'e katılıyorum. Burada Yöneticilerinden Kullanıcılarına herkes gönüllü. Bilgi paylaşılıyor. 

  Belirtilen Link'e ulaşılamadığından, bakamıyoruz. 


  İletişim

  18 Eylül 2019 Çarşamba 07:40
  Moderatör
 • Çetin bey öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Sakın ola buradaki arkadaşlar söylenenleri üzerlerine alınmasınlar.. Sitemim sadece uzun zaman oldu ama cevap alamadığım içindi. Yani belki basit bir soru ve basit bir cevaptı ama sorunun çözümünü başka forum sitelerinde bulamadığım için buraya yazmak zorunda kaldım. Çoğu insan da bu işte profesyonel fakat soruma cevap verilmeyince de emin olun insanın canı sıkılıyor ve programı yazmaktan vazgeçiyor.. 
  Hatice'ye değil de neticeye gelince;
  ----------

  Arkadaşlar merhaba..
  Textbox'ın change özelliğinde gridview'de veritabanındaki bir tabloyu getirerek refresh yapıyorum. Yani Cari kart aramasında listelemeyi yapıyorum. Diyelim "AHMET DOĞAN" yazacağım. Ama "AHM" yazdığımda içinde AHM olan tüm kayıtlar geliyor.. Ve Datagridview'de 10 tane AHM.. ile devam eden isimler geldi. Buraya kadar tamam.. Sonrasında ise kolay olsun diye ok tuşları ile aşağı ve yukarı giderek cari kartta istediğim kayıtın üzerine gidiyorum.
  Burada üzerinde bulunduğum kayıtta iken TextBox içerisinde keypress olayında ENTER tuşuna basınca CariKodTextBox'ın içine datagridteki ilgili yeri .Rows.Item(0).Cells(1).Value ile aktarmak istiyorum. MDI formda üstte bir yerde bu kodu sabit tutuyorum. Çünkü MDI içine aktardığım başka bir Form içinde o cari kart ile ilgili işlemleri yaptıktan sonra Cari kodu ilgili tabloya yazdırırken MDI form'daki textbox'ı kullanıyorum. Hatta filtrelemeyi tamamen onunla yapıyorum. 
  VB6'da zamanında yazdığım bir programı .net üzerine almaya çalışıyorum. O yüzden bunu yapmam lazım.. 

  Burada yapamadığım şey şu. Textbox içerisinde iken up ve down tuşlarına bastığımda (textbox'ın keydown olayında hallediyorum) gridview içinde gezerken ENTER'a bastığımda DatagridView'in seçilmiş olan satırındaki bilgiyi alamıyorum. Hepsi bu.. 

  Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim. VisualBasic.NET 2017 kullanıyorum. C# kullanmıyorum. Veritabanı MSSQL2012Express

  19 Eylül 2019 Perşembe 08:00
 • Aşağı ve yukarı ok tuşlarına textbox içinde basıyorum. DataGridView içinde veriler içinde gezinti yapıyorum. İstediğim kayıtın üzerine datagridview'de geldikten sonra textbox içinde enter tuşuna basılınca aynı textbox'ın içine datagridview'deki aktif olan kayıtın adısoyadı kolonu ve başka bir textbox'ın içine de carikodu gelsin istiyorum. Fakat bir türlü beceremedim. Belki benim beceriksizliğim veyahut belkide bilgisizliğimden kaynaklı.. Yardımcı olursanız çok sevinirim. (Gerçi ok tuşlarının kodlamasını da düzgün yapamadım)

  19 Eylül 2019 Perşembe 08:09
 • Sorunuzu yazdiginiz yerde hiçbir şey yapilamiyor ve eğer burada link vermis olmasaydınız ben de hiç göremeyecektim, normalde listemde VB.Net soruları da gorunuyor (ve gulmeyin ama, Microsoft ne akla hizmetse, beni VB.Net forum moderatoru yapmış yollar once:)

  Ornek calisan bir kod vereyim, onun uzerinden yaparsınız sanırım:

  Private Sub Main()
  	Dim sorgu As String = <sorgu>
  select customerId, CompanyName, ContactName,
      City, Region, Country
  from Customers
  order by customerId;
  	</sorgu>
  
  	Dim tbl As New DataTable()
  	Dim adapter As New SqlDataAdapter(sorgu, "server=.\SQLExpress2012;Database=Northwind;Trusted_Connection=yes")
  	adapter.Fill(tbl)
  
  	Dim f As New Form()
  	Dim dgv = New DataGridView()
  	dgv.Dock = DockStyle.Fill
  	dgv.DataSource = tbl
  	f.Controls.Add(dgv)
  	AddHandler dgv.KeyDown,
  		Sub(sender, e)
  			If e.KeyCode = Keys.Enter Then
  				e.Handled = True
  				Dim d = TryCast(sender, DataGridView)
  				MessageBox.Show(DirectCast(d.CurrentRow.Cells("customerId").Value, String))
  			End If
  		End Sub
  	f.Show()
  End Sub

  Not: SQLExpress2012 kismini gerektiği gibi değiştirirseniz ve Northwind ornegi kurulu ise bu kodu dogrudan LinqPad'e koyup calistirabilirsiniz.

  LinqPad'i indirmediyseniz mutlaka indirin ve en azından ücretsiz halini kullanın (boyle faydalı bir zimbirti yok).

  -VB.Net programa ayarlayın (üst ortada "Language" combobox),

  -Mevcut kodu silip bu kodu koyun,

  -F4'e basin, "Add"e tiklayip, windows.forms yazin,

  -Gelen listeden System.Windows.Forms.dll secip, OK ile ekleyin,

  -Ustteki "additional namespace imports"u secin,

  -Oraya:

  System.Windows.Forms

  yazip, OK ile kapatın. Artik üstteki yesil ok ikonuna tıklayarak ya da F5 ile calistirabilirsiniz. 

   


  How to create a Minimal, Reproducible Example
  The way to Go.
  World's most advanced open source (object-) relational Database.
  Flutter (for mobile, for web & desktop.

  19 Eylül 2019 Perşembe 11:51
  Yanıtlayıcı