none
Verilen harfleri içeren kelimeleri bulma RRS feed

 • Soru

 • Merhaba,

  Kelimeler
  ------------
  Elma
  Selma
  Ayva
  Balta
  Oyuncak

  şeklinde bir tablom var. 'a,s,y' harflerini verdiğimde bu harflerin en az 2 tanesini içeren kelimeleri bulacak sorguyu nasıl yazabilirim acaba?

  Ve bu sorguyu bir textbox vasıtasıyla nasıl çekebilirim? Textbox'a harfleri kasrışık olarak yan yana yazacağım. Örnek: asyıelg gibi.

  Teşekkürler.


  • Düzenleyen Doğu 2 Aralık 2013 Pazartesi 14:02
  2 Aralık 2013 Pazartesi 13:36

Yanıtlar

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba,

  Fikir vermesi açısından http://stackoverflow.com/questions/11629844/in-mysql-how-to-get-all-strings-containing-at-least-two-characters-in-predefine  sayfasındaki benzer soruyla ilgili önerileri inceleyebilirsiniz.

  Kolay gelsin.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft urunleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ucretsiz sunmaktadır. Bu icerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk ustlenildiği anlamına gelmez. İletişim : ozgurtekbas[at]live[nokta]com

  3 Aralık 2013 Salı 12:20
 • Hoş bir bulmaca ama bence prosedürel bir programlama diline daha çok yakışıyor.

  Çözümün küme mantığına uygun (declarative, set based) olması şartı var mı?
  Eğer varsa, tablodaki kelimelerin ve kullanıcının gireceği kelimenin ayrı ayrı harfler kümelerine dönüştürülüp sorguda ortak kümelerinin alınması gerekir. Eğer böyle bir şart yoksa tıpkı C veya benzeri dillerdeki gibi döngüler, ara sonuçların saklandığı değişkenler vb. kullanılarak çözülür.

  3 Aralık 2013 Salı 20:41