none
Raspberyy Pi3 Serial Port Veri Gönderme RRS feed

 • Soru

 • Merhaba arkadaşlar şöyle bir senaryom mevcut. Çalıştığım şirkette kullanılan makinelere bağlı bilgisayarlar için bir projemiz mevcut. Ancak bahsi geçen bu bilgisayarlar herhangi bir şekilde yerel ağ içerisine dahil edilemiyor . Bize gelen etiket üzerinden bu makinelere bir "ID" numarası girilerek makinenin işleyişi sağlanıyor ancak bu "ID" ler üst ve alt numaralar olmak üzere iki gruptan oluşmakta ve bahsi geçen makinelerde bu "ID" numaralarının ayrımı mümkün değil. Bu sebepten şöyle bir yol haritası planladık ;

  - Etikette ki numaraları bir barkod formatına dönüştürüp personelin makine bilgisayarına elle müdahalesini kaldıracağız .

  - "Barkod" Okuyucu ile okunan "ID" numarası "Raspberry Pi 3" içerisine eklenen uygulama ile kontrol edilecek

  - Kontrol edilen "ID" numarası eğer amaçlanan kriteri yerine getiriyor ise "Raspberry Pi 3" ile Seriport üzerinden makinenin bilgisayarına bilgi gönderecek.

  Böylelikle bir hata kontrolü amacıyla hazırlanan bu makine ile barkod tabancasının arasındaki mekanizma ile hatalar kontrol altına alınarak beklenen kriteri yerine getirme veya getirmeme gibi durumlar ile müşteri şikayeti engellenecek.

  Bu genel amaçlı projemizin yüzeysel şekli burada içerisinden çıkamadığım konu şu ;

  Windows 10 IOT içerisine C# ile SQL de sorgu yapacak bir ufak arayüz ekledim şu an sorgu herhangi bir sorun çıkarmadan çalıştı ve tamda istediğimiz sonuçları vermekte. Asıl sorunum ise Raspberry içerisinde çalışan uygulama işlem sonrasında UART ile bilgi göndermesi gerekirken göndermiyor . COM port ile bağlantı yaptığımda dışarıdan bilgi alışı var ve sorun olmadan bilgi alırken bilgiyi dışarı yani makineye göndermiyor. Raspberry ve Windows IOT konusunda çok fazla tecrübem yok defalarca yeniden denedim yaptım geri bozdum vs. vs. vs. derken sonunda fikir alırım diyerek buraya yazıyorum. Lütfen bu konuda yardım edebilir misiniz ?

  Senaryonun Genel Şablonu ;

  Senaryonun Genel Şablonu

  5 Temmuz 2017 Çarşamba 11:01