none
.Net Core SignalR Haber scripti RRS feed

 • Soru

 • Arkadaşlar merhaba,

  Öncelikle projemden kısaca bahsedeyim, SignalR kullanmakta hatamı ediyorum bilmek isterim.

  Bir haber sitesi düşünün, dış bir kaynaktan belirli zaman aralıkları ile veri alıyor.(10 saniyede bir) 

  Gelen verileri sitede bulunan her bir client için 10 saniyelik periyodlar ile ajax post'la alıp client'ın ekranında gösteriyor.

  Sisteme yük bindirmemesi için sadece ilk kullanıcı veriyi çekecek şekilde ayarladım. Diğer kullanıcılar 10 saniye dolana kadar ilk kullanıcının çektiği veriyi redisten alıyor.

  Anlatabildiğimi umuyorum. Şu anda her kullanıcı sitede bulunduğu süre boyunca 10 saniyede bir web request atarak güncel veriyi almaya çalışıyor. Eğer veri 10 saniye içerisinde alınmışsa redisten alınıyor kısaca bu şekilde.

  Bu yapıyı ajax post'lar ile değilde SignalR kullanarak yapmam daha mı faydalı olur sizce?

  Eğer öyleyse nasıl bir yol izlemeliyim veya hangi konuları araştırmalıyım?

  İnternette bulduğum sağlıklı çalışan örnekler genelde chat uygulamaları fakat chat uygulaması benim istediğim gibi bir yapı değil.

  Benim istediğim arkaplanda 10 saniyede bir web request atarak güncel veriyi çekmek ve veri geldiğinde her bir client'a socket üzerinden göndermek.

  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  29 Aralık 2018 Cumartesi 03:45

Tüm Yanıtlar

 • signalR ile -işinize yarıyorsa- şunu yapabilirsiniz; Veri tabanına bir haber girildiği anda clientlere haber verir, clientlerin bu haberi çekmesini, ya da mevcut haberleri tekrar çekmesini söyleyebilirsiniz. Böylece 10 saniyede bir gelen requestlerden kurtulmuş olursunuz.


  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  29 Aralık 2018 Cumartesi 06:51
  Moderatör
 • Benim yapmak istediğim veritabanında bir değişiklik olduğunda client'a haber vermek değil aslında.

  Şöyle bir yol izliyorum background task'ler ile bahsettiğim dış kaynaktan 10 saniyede bir veri alışverişini yapıp gelen verileri client'lara signalR ile gönderiyorum. Şu anda izlediğim yol bu biraz araştırma sonucunda buldum.

  29 Aralık 2018 Cumartesi 16:35