none
Setup Oluşturulan Programın Çalışmaması RRS feed

 • Genel Tartışma

 • İyi günler.

  Sanırım çok basit bir problem ile karşı karşıyayım ancak çözemedim

  SQL veritabanı ile birlikte oluşturduğum program başka bilgisayarda çalışmıyor.

  SQL connection için denediğim komutlar şu şekilde;

  1-SqlConnection baglanti = new SqlConnection("Data Source=HKN-BILGISAYAR;Initial Catalog=personelbilgi;Integrated Security=True;");
      
  2-SqlConnection baglanti = new SqlConnection("Data Source=.;Initial Catalog=personelbilgi;Integrated Security=true");
      
  3-SqlConnection baglanti = new SqlConnection("Server=.\\SQLExpress;AttachDbFilename=|DataDirectory|personelbilgi.mdf;Database=personelbilgi;Trusted_Connection = Yes;");
  

  bu 3 komutta setup oluşturduğumda başka bilgisayarda çalışmadı.

  sql komutunda hata olduğunu düşünmemin sebebi denediğim çözümlerden dolayıdır.

  Denediğim Çözümler:

  1-Deneme yaptığım bilgisayara sql server 2012 kuruldu.

  2- Netfreamwork kuruldu

  3- SQL Server Hizmetinin çalışıp çalışmadığı kontrol edildi.

  4- Application folder'e database dosyaları eklendi.

  5- Şu sitedelerdeki tüm yöntemler denendi.

  https://social.msdn.microsoft.com/Forums/tr-TR/45113d72-7f57-41f9-a326-70ecf3fabdf3/visual-studio-2012-c-setup-oluturma?forum=csharptr
  http://www.csharpnedir.com/articles/read/?id=1032
  https://social.msdn.microsoft.com/Forums/tr-TR/4e46a1e2-470b-4d24-b04d-43de10f59ad5/visual-studio-2013-c-da-sql-entegreli-setup-oluturma?forum=csharptr
  https://www.connectionstrings.com/sql-server/(buradaki komutlar çalışmadı)
  https://social.msdn.microsoft.com/Forums/tr-TR/f1b1c71e-7b7c-4689-b79e-85664568ae76/c-sql-server-local-de-baka-bilgisayardan-veri-girme?forum=csharptr

  HATA MESAJI

  https://i.hizliresim.com/7aNo5P.png

  ************** Özel Durum Metni **************
  System.Data.SqlClient.SqlException (0x80131904): Sunucuyla bağlantı kurulurken ağ ile ilgili veya örneğe özel bir hata oluştu. Sunucu bulunamadı veya sunucuya erişilemiyor. Örnek adının doğru olduğunu ve SQL Server'ın uzak bağlantılara izin verdiğini doğrulayın. (provider: Named Pipes Provider, error: 40 - SQL Server için bağlantı açılamadı) ---> System.ComponentModel.Win32Exception (0x80004005): Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor
     konum: System.Data.SqlClient.SqlInternalConnectionTds..ctor(DbConnectionPoolIdentity identity, SqlConnectionString connectionOptions, SqlCredential credential, Object providerInfo, String newPassword, SecureString newSecurePassword, Boolean redirectedUserInstance, SqlConnectionString userConnectionOptions, SessionData reconnectSessionData, DbConnectionPool pool, String accessToken, Boolean applyTransientFaultHandling)
     konum: System.Data.SqlClient.SqlConnectionFactory.CreateConnection(DbConnectionOptions options, DbConnectionPoolKey poolKey, Object poolGroupProviderInfo, DbConnectionPool pool, DbConnection owningConnection, DbConnectionOptions userOptions)
     konum: System.Data.ProviderBase.DbConnectionFactory.CreatePooledConnection(DbConnectionPool pool, DbConnection owningObject, DbConnectionOptions options, DbConnectionPoolKey poolKey, DbConnectionOptions userOptions)
     konum: System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.CreateObject(DbConnection owningObject, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal oldConnection)
     konum: System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.UserCreateRequest(DbConnection owningObject, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal oldConnection)
     konum: System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.TryGetConnection(DbConnection owningObject, UInt32 waitForMultipleObjectsTimeout, Boolean allowCreate, Boolean onlyOneCheckConnection, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal& connection)
     konum: System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.TryGetConnection(DbConnection owningObject, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal& connection)
     konum: System.Data.ProviderBase.DbConnectionFactory.TryGetConnection(DbConnection owningConnection, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal oldConnection, DbConnectionInternal& connection)
     konum: System.Data.ProviderBase.DbConnectionInternal.TryOpenConnectionInternal(DbConnection outerConnection, DbConnectionFactory connectionFactory, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions)
     konum: System.Data.SqlClient.SqlConnection.TryOpenInner(TaskCompletionSource`1 retry)
     konum: System.Data.SqlClient.SqlConnection.TryOpen(TaskCompletionSource`1 retry)
     konum: System.Data.SqlClient.SqlConnection.Open()
     konum: WindowsFormsApp2.anasayfa.personelara()
     konum: WindowsFormsApp2.anasayfa.tooltxt_ara_TextChanged(Object sender, EventArgs e)
     konum: System.Windows.Forms.ToolStripItem.RaiseEvent(Object key, EventArgs e)
     konum: System.Windows.Forms.Control.OnTextChanged(EventArgs e)
     konum: System.Windows.Forms.TextBoxBase.WmReflectCommand(Message& m)
     konum: System.Windows.Forms.TextBox.WndProc(Message& m)
     konum: System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)
  ClientConnectionId:00000000-0000-0000-0000-000000000000

  Error Number:2,State:0,Class:20

  Yardımlarınız için teşekkürler.

  21 Ocak 2019 Pazartesi 12:02

Tüm Yanıtlar

 • Karşı bilgisayara SQLExpress kurduruyorsanız, ve .mdf dosyanızı da setup'a dahil ettiyseniz üçüncü connectionstringi kullanın. ancak çift backslash kullanmayın. Daha önemlisi folder de back slash unutmuşsunuz; |DataDirectory|\personelbilg.mdf şeklinde olacak.


  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  21 Ocak 2019 Pazartesi 13:35
  Moderatör
 • \ bu simgeyi ;

  tek kullandığımda "Tanınmayan atlatma sırası" diye hata veriyor.

  çift kullandığımda ( |DataDirectory|\\personelbilg.mdf ) 

  Özel Durum İşlenemedi

  System.Data.SqlClient.SqlException: 'A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections. (provider: SQL Network Interfaces, error: 26 - Error Locating Server/Instance Specified)'

  Şeklinde hata alıyorum maalesef.

  Edit:1 ve 2. komutlar çalışıyor sadece 
  21 Ocak 2019 Pazartesi 14:37
 • \ bu simge escape character yazmak için kullanılabilir. Stringin başına @ simgesi koyarak bunu ignore edebilirsiniz. Ama sizin asıl hatanız connection stringinizi kod içine yazmanız.


  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  21 Ocak 2019 Pazartesi 15:30
  Moderatör
 • Kod içine yazmak derken ne demek istediğinizi anlayamadım. Açıkcası izlediğim videolarda hep nasıl yapıldıysa o şekilde yazdım kodu da. 

  Ayrıca @ işareti koyduğumda da yine aynı(son iletide olan) hatayı alıyorum

  21 Ocak 2019 Pazartesi 15:40
 • Yanlış videoları izlemişsiniz.

  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  21 Ocak 2019 Pazartesi 17:29
  Moderatör
 • Doğrusunu söyleyin onu izleyeyim. Öğrenmek için buradayım. Kod bir türlü çalışmadı başka bilgisayarda. Hala aynı hatayı alıyorum.

  Yardımlarınız için teşekkürler.

  22 Ocak 2019 Salı 09:01
 • anydesk id gönderirmisin


  e-mail: onay[nokta]yalciner[at]hotmail[nokta]com

  22 Ocak 2019 Salı 09:32
  Moderatör
 • İyi günler tekrardan. Önay Bey'in yardımları ile bazı problemleri çözdüm. Dataset oluşturmuyordu Visual Studionun başka sürümünü v.s yükledim problem düzeldi. Kodlamada bir problem görünmüyor. ancak setup oluşturduğum zaman başka bir bilgisayarda hala çalışmıyor. Hala aşağıdaki hatayı veriyor. Birden fazla bilgisayarda denedim ancak hata aynı.

  Sql'i kaldırıp yükledim

  Studio'yu kaldırıp yükledim

  Database oluştururken belirli izinler mi veriliyor onu araştırdım ama bulamadım.

  Bağlantı cümlesini yukarıda belirttiğim gibi yaptım ancak olmadı.

  Bağlantı cümlesine programı kuracağım bilgisayarın adını girdim yine olmadı

  Programı kuracağım bilgisayarda kurulu olması gereken Sql server 2012 express localdb bir kaç kere silip yükledim olmadı.

  FrameWork yüklü.

  Tüm bunlara rağmen yinede program başka bilgisayarda kesinlikle çalışmıyor ve hepsinde  üstte belirttiğim  hata silsilesini veriyor. 

  ************** Özel Durum Metni **************

  System.Data.SqlClient.SqlException (0x80131904): Sunucuyla bağlantı kurulurken ağ ile ilgili veya örneğe özel bir hata oluştu. Sunucu bulunamadı veya sunucuya erişilemiyor. Örnek adının doğru olduğunu ve SQL Server'ın uzak bağlantılara izin verdiğini doğrulayın. (provider: Named Pipes Provider, error: 40 - SQL Server için bağlantı açılamadı) ---> System.ComponentModel.Win32Exception (0x80004005): Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.......

  Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

  25 Ocak 2019 Cuma 06:02
 • Konu hakkında bilgisi olan yok sanırım. İyi çalışmalar herkese.
  26 Ocak 2019 Cumartesi 10:34
 • Konu hakkında bilgisi olan yok sanırım. İyi çalışmalar herkese.

        Merhaba Hakan Bey,

        Belki de sizin böyle büyük bir veritabanına ihtiyacınız yoktur localde ? Neden SQlite yada litedb gibi embedded bir çözüm aramıyorsunuz ? Kurulum işleriyle uğraşmaz bir dll dosyası ile sorunlarınızdan kurtulursunuz.

        Tabi birden fazla cihazın aynı anda değişiklik yapacağı bir veritabanınız yoksa.

  26 Ocak 2019 Cumartesi 12:53
 • Merhaba Mehmet Bey ;

  Ben ilk önce access kullandım fakat onda da aynı problemle karşılaştım. Araştırdığımda da Sql'in daha az sıkıntısı olduğunu okudum. Sql'e geçtim. Programı da aşama aşama / öğrene öğrene ilerletmeyi düşünüyorum birden fazla bilgisayar kullansın istiyorum. 

  Ancak sorunum galiba seçtiğim veritabanı çeşidinden kaynaklanmıyor. Bağlantı cümlesi veya başka bir problem varmış gibi geliyor. Günlerdir çözemedim.

  26 Ocak 2019 Cumartesi 14:22