none
Simple injector RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhaba arkadaşlar, simple  injector hakkında bilgisi olan bir arkadaş örnek kod verebilir mi ve biraz mantığını anlatabilir mi. Teşekkürler.
  30 Ocak 2015 Cuma 08:42

Tüm Yanıtlar

 • http://www.ilkayilknur.com/dependency-injection-nedir/

  Bu makaleyi okumanı tavsiye ederim. Simple Injector ile ilgili değil ama Dependency Injection yaklaşımının mantığını anlamana yardımcı olur.

  30 Ocak 2015 Cuma 11:24
 • Dependency Injection mantığını biraz anladım fakat hazır autofac olsun ninject olsun bunun gibi hazır eklentilerle nasıl kullanıldığını anlayamadım.
  30 Ocak 2015 Cuma 14:20
 • Ninject gibi toolları kullanmak için bu toolların niye kullanıldığını öğrenmek gerekiyor. Bunun içinde ilk başvurman gereken şey design patternlardır. Dependency Injection nedir buna niye ihtiyaç duyulmuştur bunları çözersen ninjectı kullanmak çok basittir. Burada senin kaçırdığın nokta ninject değil design patternlardır.

  Dependency Injection'a niye ihtiyac duyulur:

  İlk olarak çözmen gereken şey sen bir classı new ile türettiğin zaman bu ramde bir alan kaplar. Doğal olarak senin bu nesne ile için bitince bunu dispose etmen gerekir. Sen dispose etmesende işletim sistemi garbage collector ile bunu yokeder. Ama bunu ne zaman yapacağı işletim sistemine kalmıştır ve yazılımda bu tercih edilen bir durum değildir.

  Geniş çaplı bir proje düşündüğünde aynı fonksyion sıra ile birden fazla nesne türetip bu nesneler üzerinde işlem yapabilir ve bunların ne zaman işi bittiğini çözüp dispose etmen gerekir ki nesneleri yönetebilesin. Bu sebeple ninject autofac gibi toolar vardı. Burada gösterdiğin interface üzerinden asıl class için bir nesne yaratıyor ve bu nesne ile işi bittiğin zaman kendi otomatik dispose ediyor. Yani işi bitmiş hiçbir şey ramde kalmıyor.

  Ben sadece bir noktasını ele alarak özetlemeye çalıştım. Yani bu kadar basit değil aslında. Dediğim gibi bunları kavramak istiyorsan design patternları incelemen gerekiyor. Umarım anlatabilmişimdir.


  • Düzenleyen Berdann 30 Ocak 2015 Cuma 14:37
  30 Ocak 2015 Cuma 14:34
 • Teşekkürler güzel anlatmışsınız da örnek kodlarla pekiştirmek istiyorum. Önerebileceğiniz örnek kod var mı özellikle simple injector ve autofac ile.
  30 Ocak 2015 Cuma 21:42