none
100 den fazla veritabanını yönetmek RRS feed

 • Soru

 • Bir proje için her bir firmaya birbirinin aynısı olan veritabanı oluşturup yönetmem gerekiyor.100 den fazla aynı veritabanı olacağını tahmin ediyoruz. Bu işlem için Microsoftun bir ürünü var mı? Bu işlemi kolaylaştırmanın yolu nelerdir?

  24 Şubat 2019 Pazar 07:17

Tüm Yanıtlar

 • MS SQL Server var.

  Zorluğunu anlamadigimdan, kolaylastirma yolu hakkında fikir veremiyorum.

  24 Şubat 2019 Pazar 09:14
 • 100 den fazla birbirinin aynısı veritabanında tablo güncelleme,stored procedure ekleme kısacası crud işlemleri yetkilendirme yedekleme vb... gibi ,işlemleri tek bir yerden yönetmek mümkün mü? 
  24 Şubat 2019 Pazar 09:59
 • Neden tablolara birde firma adı koyup tek bir tabloda yönetmiyorsun.
  24 Şubat 2019 Pazar 11:59
 • Entity Framework Code First  yeterli olacaktır. Uygulama açıldığında veritabanını son sürüme yükseltecektir. Ya da bir çok schema sync aracı var onları kullanabilirsiniz. Ya da schema olmayan bir veritabanı kullanırsınız.

  www.cihanyakar.com

  24 Şubat 2019 Pazar 15:01
 • Evet mumkun. Kizacaksiniz belki ama bu soruyu sorma gereği duyuyorsanız isiniz çok zor. Profesyonel bir MS SQL server DBA ile calismanizda fayda var.

  24 Şubat 2019 Pazar 17:10
 • Cevaplar için teşekkür ederim.Ancak sektöre özel bir yazılım geliştirme  aşamasındayım.Burada ki sorun şu.Proje içerisinde muhasebe (cari,çek,senet,taksit,fatura,çoklu kasa,çoklu depo,çoklu döviz vb..) modülünün yanında sektörün ihtiyacı olan spesifik modüller olacak.Tabii bildiğiniz üzere muhasebede yıl sonunda devir işlemi vardır.

  Bu noktada bende biliyorum ki tek veritabanı ile bu projeyi geliştirebilirim.

  Ancak yıl sonu hesap kapama devir işlemlerini tek veritabanı ile ben yapabilirim diyen varsa ben dinlemeye hazırım.

  Ayrıca 10 bin satır koddan belki de 20 bin bilemiyorum mutlaka bir yerlerde hata yapma ihtimalim olacaktır.Buda firmaların datalarını diğer firmaların görmesi ile sonuçlanabiir.

  Kısacası CRUD işlemlerinin bir tık ötesinden bahsediyorum.

  Sonuçta google üzerinde de arayıp bulabilirim.Buraya yazmamın sebebi konu hakkında bilgisi olan birileri varsa onların bilgilerinden tecrübelerinden faydalanmak.

  Son olarak 100 den fazla veritabanını(en düşük versiyon MSSQL 2014 olabilir) tek bir noktadan (tablo güncellemesi,sp,view,function,yetkilendirme vb..) yönetebileceğim bir yol yöntem var mı? Konu hakkında bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?


  • Düzenleyen kazmirci 24 Şubat 2019 Pazar 18:55
  24 Şubat 2019 Pazar 18:17
 • Hata her zaman olabilir tablolar ayrıykende yanlış veri verebilirsin. Sen programın tek bir tablo için yap sonra bir tanede şirket + tablo adı diye bir tablo yap şirkete göre tablo ismini alıp işlemini yapabilirsin. Tablo isimlerini bu değişken tablodan alıp diger bütün işlemleri aynı olacak şekilde programın ayalayabilirsin . Ama yeni bir şirket girdiğinde vt gidip ona ait bir tablo yaratman gerekecek bence burası saçma olacak çünkü programı verdiğin şirket bu sefer vt işlemlerini öğrenmek zorunda yeni bir tablo yaratmak gibi. Genede tercih senin her seceneğin bir artısı eksisi her zaman olur.

  Kolay gelsin.

  24 Şubat 2019 Pazar 20:20