none
Microsoft "Roslyn" CTP RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Selamlar,

  Microsoft "Rosyln" CTP ile Visual C# ve Visual Basic derleyicilerine birer API gibi erişmeniz mümkün. Geleneksel olarak derleyiciler kara kutular gibidirler kaynak kodu girdi olarak verdiğinizde size bir obje ya da assembly olarak bir çıktı üretirler. Bu arada hangi işlemlerin gerçekleştiği/nasıl gerçekleştiği pek fazla bilinmez,istenen çıktı alınıyorsa zaten pek fazla da önemi yoktur gibi görünür.

  Şimdiye kadar kullanılan bu yapı yetersiz gelmeye başladı diyebiliriz. Microsoft entegre geliştirme platformu olan Visual Studio'ya zamanla yazılım geliştirme sürecini hızlandırma,üretkenliği artırma adına Intellisense,"Find All References" ve "Go To Definition" gibi bir çok aracı dahil etti. Bu yapılar artık günlük hayatımızda önemli yer tutuyorlar ancak üretkenliğin artması,yazılan kodun kalitesinin artması için artık derleyicinin kodu nasıl kullandığının da bilinmesi gerekli. Bu da Microsoft "Roslyn" CTP ile hayat buluyor.

   

  Roslyn CTP Visual Studio 2010 SP1 üzerine kurulabiliyor ve Visual Basic ile Visual C# için tüm API'ler ile örnekleri barındırıyor. Ancak yine de preview bir teknoloji olduğuna dikkat edilmesi gerekli.

  Roslyn CTP ile birlikte gelenler : 

  Visual Studio Project Templates

  Reference Assemblies

  C# Interactive Window

  C# Script File Editing Support

   

  Aşağıdan Roslyn CTP'nin MSDN üzerindeki sayfasına ulaşabilirsiniz. Teknoloji ile ilgili whitepaper ve çeşitli walkthrough'lar mevcut. Yine MVP'lerimizden Fatih Boy'un blog'unda konuyla ilgili detaylı Türkçe bilgi bulabilirsiniz.

   

  http://msdn.microsoft.com/tr-tr/roslyn

   

  http://www.enterprisecoding.com/blog/post/microsoft-roslyn-ctp

   

  İyi forumlar.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!

  26 Ekim 2011 Çarşamba 07:45
  Moderatör