none
Internet Explorer Developer Tools RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Burada Internet Explorer 8 ve Internet Explorer 9 Beta ile birlikte gelen ve web tabanlı yazılım geliştiricilerin çok faydalanabileceklerini düşündüğüm Internet Explorer Developer Tools'dan bahsedeceğim.
  F12 tuşuyla ya da Ayarlar menüsünden ulaşabileceğiniz Developer Tools Internet Explorer sayfalarına 'pin'lenebilmekte.

  Developer Tools sayesinde gerçek zamanlı HTML-CSS-Javascript özelliklerine ulaşabilir bu özellikleri düzenleyebilirsiniz. Örneğin seçtiğiniz her HTML elementi için uygulanan style özellikleri,layout bilgileri,attribute'lar gibi aklınıza gelecek her bilgiye kolayca ulaşmak mümkün.CSS için de aynı özellik mevcut,sayfadaki tüm css dosyaları bir anda önünüze geliyor ve istediğiniz gibi değişiklik yapıp görüntüleyebiliyorsunuz.  HTML

  Developer Tools ile gelen en önemli özelliklerden biri de JavaScript Debugging özelliği. Script tabında "Start Debugging" butonunu göreceksiniz. Aynen Visual Studio ortamındaki gibi script'e bir breakpoint koyup debugging yapabilirsiniz.Debugging için kullanılan kısayol tuşları da Visual Studio içerisinde kullanılan ile aynı.


  CSS


  JavaScriptDebugging

  Diğer özellik ise Profiling. Bu özellik sayesinde ise web sayfalarınızda performans optimizasyonu yapılabiliyor.
  Network tabında ise web sitesinde oluşan trafik,zamanlama vb gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

   

   

  Developer Tools tüm bu ana özelliklerin yanında birçok küçük ama faydalı araçla birlikte geliyor. Birkaçından bahsetmek gerekirse tek tık ile sayfadaki herhangi bir elementi seçip HTML-CSS koduna ulaşabilme,yine tek tık ile sayfada CSS ya da Javascript etkisizleştirme,resimler-bağlantılar ile ilgili işlemler,color picker sayesinde RGB-HEX kodlarına erişim,Internet Explorer sürümleri arasında uyumluluk gösterimi seçenekleri gibi birçok araç mevcut.

   

   

   

  Sonuç olarak Developer Tools web tabanlı yazılım geliştirme yapan herkesin kullanabileceği çok faydalı bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

  Internet Explorer 6 ve Internet Explorer 7 ortamında Developer Tools kullanmak için ise aşağıdaki bağlantıdan ayrıca indirip kurulum yapmanız gerekmekte.

  Internet Explorer Developer Toolbar


  Emre Günertürk, MSFT
  Microsoft bu servisi kullanıcılarına teknik destek verme,Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  22 Ekim 2010 Cuma 13:21
  Moderatör