none
Site içerisinde resim arama RRS feed

Tüm Yanıtlar

 • Bi ara merak edip araştırmıştım bu resim bulma olayını. Bilgim doğrultusunda bişeyler yazayım. Eksik veya yanlış kısımlarıda olabilir, dediğim gibi amatörce araştırdım.

  resim karşılaştırma algoritmaları var, fotoğraf başına ücret karşılığı kullanıyorsun. belli sayıya kadar ücretsiz olanları var. Örneğin ayda 5bin fotoğraf karşılaştırması bedava. sonrası fotoğraf başına 10 cent gibi.

  arama motoru gibi kullanacaksan her işlemde on binlerce fotoğraf karşılaştırması yapılması demek.

  eğer milyonersen ve parayıda dağıtmak istiyorsan o algoritmaları kullanabilirsin. Tabi işlem gücü ilede desteklemelisin birde server çiftliği kurman gerekiyor.

  Bedava seçenekse openCV paketini kullanman.

  openCV sadece fotoğraftan nesne bulmana yardımcı olur. Arama motoru kısmını kendin yazmalısın.

  Ayrıca openCV yi yaptığım testlerde sadece %40 başarılı buldum. İlk defa sunduğun bir resmin benzerini %40 başarı ile buluyor. Ama mevcut bir resmin aynısını aratırsan bulma ihtimali daha yüksek ama aynı resmi niye aratasınki.? Örneğin arabanın resmini çektin, ara dedin bulamaz. %40 başarı ile benzerini bulur. Ama çektiğin resmin aynısını aranacak resimler arasına koydun, sonra aynı resmi özne olarak verip ara dedin. O zaman kesin buluyor. :)

  Birde eğitim olayı var, o kısmı tam anlayamadım ama eğitirsen başarı şansı artıyor deniyor.

  Kendi sitene yüklenen foto lar için kullanacaksan asp.net için, openCV yi kullanan emguCV arayüzü var, onu kullanabilirsin, sanırım lisansı ya bedava yada 190 USD. tools-nuget package for solution-dan projene ekleyebilirsin.
  İnternette benzer foto arayacaksan, google ı sitene gömebilirsin diye biliyorum ama ben yapmadım, yapmamda, çevremede yaptırmam, bizim semtte yapan çıkmaz çıkamaz.

  Ama dediğim gibi ben testlerde %40 başarı yakaladım ve ilgilenmeyi bıraktım.   14 Mart 2018 Çarşamba 07:02
 • yaptığınız çalışmayı örnek olarak verme şansınız var mı? windows ortamında emgu cv ile bir örnek çalıştırdım benzer resimleri buluyor sıra asp.net kısmına eklemeye çalıştığımda resim tarama nesnesi asp.net'in buton cliğinde hiç çalışmadan dışa geçiyor
  14 Mart 2018 Çarşamba 11:25