none
Otomatik class oluşturma ?

  Soru

 • Arkadaşlar yine merhaba. Benim yapmak istediklerim malum bitmiyor :D Yine yapmak istediğim birşey var. Ben bir veri erişim katmanı yapmayı planlıyorum. Fakat bunu şöyle yapmak istiyorum. Programa veritabanını vereceğim. O otomatik olarak kendi veri erişim katmanını yazacak. Bunun mantığını yaparım ama takıldığım yer şu; Ben veritabanını verince bilgisayar işlemleri yapıpıcak. Ama dışarıya .dll şeklinde dofya nasıl çıkartacak ? Veya yeni bir class nasıl oluşturacak ? o class'ın içine yeni methodlar nasıl yazılacak ? Lütfen bu konuda da bir yardım edin :D
  17 Haziran 2012 Pazar 12:25

Yanıtlar

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba,

  Anladığım kadarıyla kendi ORM tool unu yazmak istiyorsun. Öncelikle söylemeliyim ki bu iş hiç de göründüğü kadar değildir. Başlı başına bir projedir. Yazacağın dili de (C#,VB vs.) yalayıp yutmuş olman lazım. İşin içine Reflection gibi ileri konular giriyor çünkü, ayrıca öyle bir optimize etmelisin ki yaptığın ORM tool ile DAL (Data Access Layer) oluşturmak dakikalar sürmesin. Buradaki linkte seri halinde yazılar var en azından gözatmanda fayda var.

  Kolay gelsin.

  17 Haziran 2012 Pazar 13:12
 • Arkadaşım benim ingilizcem müthiş kıttır :D Türkçe bi kaynak bulamazmıyız ? Veya bunu benim anlayacağım derecede türkçeye çeviremez misin ?
  17 Haziran 2012 Pazar 14:10
 • Arkadaşım benim ingilizcem müthiş kıttır :D Türkçe bi kaynak bulamazmıyız ? Veya bunu benim anlayacağım derecede türkçeye çeviremez misin ?

  Türkçe kaynak bulman zor bu konuda. Linkte sekiz part makale var bunun hepsini türkçeye çevirmeyi de kimseden beklememelisin. Bence şimdilik entity framework ile devam etmen. Kendini geliştirdikçe zaten ihtiyaçlarına göre kendin tool , eklentiler, projeler düşünüp tasarlayacaksındır.
  17 Haziran 2012 Pazar 14:57
 • Buraya bir bakar mısınız aynı soru gibi?

  http://social.msdn.microsoft.com/Forums/tr-TR/csharptr/thread/e9dfbad4-dd05-4a4e-9c6f-dcf0ef44b126


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!

  18 Haziran 2012 Pazartesi 11:19
  Moderatör