none
Asp.Net ülkeye göre URL yönlendirme. RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhaba,

  Asp.Net web forms c# ile siteye giren kişileri giriş yaptıkları ülkeye göre farklı URL adreslerine yönlendirmek istiyorum, mesela amerikadan "mysite.com" adresine gelen kullanıcıyı otomatik olarak "mysite.com/US" adresine yada almanyadan gelen kullanıcıyı "mysite.com/DE" adresine yönlendirmek istiyorum, bu işlemi nasıl yapabilirim ?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.


  N Bilişim Bilgisayar Danışmanlık San. Ltd. Şti.

  22 Temmuz 2018 Pazar 17:07

Tüm Yanıtlar

 • Konum bilgisini kullanarak yapabilirsin. İşte her ülkenin bir kodu vardır. Türkiyenin +90'dır mesela. Bu koda dayanarak if blokarı ile yönlendirme yapabilirsin.
  29 Temmuz 2018 Pazar 22:23
 • Burada iki yaklaşım var.

  1. Kullanıcının tercihi. Kullanıcı X ülkesinde olsa da Y dilinde işletim sistemi kullanıyor olabilir. Tarayıcılar her istekte bu bilgiyi size "accept-language" başlığında gönderecektir. Bu bilgi gönderilmiş ise aşağıdaki kod ile okuyabilirsiniz:

  HttpContext.Current.Request.UserLanguages

  2. IP bilgisine göre ülke tahmin ederek. Her zaman IP bilgisinden konum bulabileceğinizi düşünmeyin. Fakat yüksek olasılıkla doğru veya yakın bilgi edinebilirsiniz. Bu bir veritabanı işi, ya elinizde veritabanı olacak (ki sürekli güncel tutmak durumundasınız) ya da bu işi yapan web hizmetlerinden yararlanacaksınz.

  DB:

  https://dev.maxmind.com/geoip/legacy/geolite/

  Servis:

  https://ipstack.com/


  www.cihanyakar.com

  30 Temmuz 2018 Pazartesi 10:16
  Moderatör