none
Design Pattern RRS feed

Tüm Yanıtlar

 • kullanıcıların veri ekleme, düzenleme, raporlama gibi veritabanı ile iletişim halinde olunan uygulamalarda hangi patterni kullanmak iyidir.

  Bunlardan sadece bir tanesi (veri ekleme) veritabanı ile doğrudan ilgili.  Veri düzenleme ve raporlama, alt tarafta bir veritabanı olmadan da yapılabilir.

  Amacınız kullanıcıların uygulama ile etkileşimini düzenleyen bir pattern bulmak mı?  Yoksa, veritabanına erişimi düzenleyen mi?

  17 Mayıs 2017 Çarşamba 11:16
 • Merhaba,

  Design Pattern'ler 3 gruba ayrılır;

  1) Creational Patternler
  2) Structural Patternler
  3) Behavioral Patternler

  Bir proje içerisinde, bir çok design pattern kullanılabilir. Projelerde en çok tercih edileni Repository Pattern'dir. Repository Pattern, Generic ile birlikte kullanılır ve Entity Framework, NHibernate tarzı ORM'ler ile birlikte kullanıldığında, veritabanı işlemleri çok daha kolay hale geliyor. 

  Burada Repository Pattern ile ilgili açıklayıcı ve içinde örnek bulunan bir makale mevcut.

  Bunun dışında, Unit of Work pattern sık kullanılanlardan biridir, Burada ki makale açıklayıcı ve içerisinde örnek mevcut. Yine aynı şekilde CRUD işlemleri yapmanızı sağlar fakat hafızada tutarak geri alma işlemi gerçekleştirmenizi sağlar. Repository Pattern ile birlikte kullanılır.

  Bir pattern bile başka bir patterni kullanabilir, kaldı ki bir proje de birden çok pattern kullanılabilir.

  Dolayısı ile, design patternleri araştırarak, sizin için uygun olanları kullanmanız, hem projenizdeki iş yükünüzü azaltacak-performansı artıracak, hemde projenizi genişletilebilir hale getirecektir.

  Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.


  Code is Poetry

  17 Mayıs 2017 Çarşamba 12:54
  Moderatör