none
SQL Server 2005 Fiyatlandırma, Lisanslama, Yükseltmeler, Yeniden Dağıtım,Ürün Bilgileri - SSS RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Bu sayfada SQL Server yazılımının lisanslanması hakkında sık sorulan sorulara yanıtlar bulunmaktadır.
  Kaynak: SQL Server 2005: Sık Sorular Sorular (SSS)

  SQL Server 2005: Sık Sorular Sorular (SSS)

  Fiyatlandırma

  Lisanslama

  Yükseltmeler

  Yeniden Dağıtım

  Ürün


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  10 Haziran 2011 Cuma 07:21

Tüm Yanıtlar

 • Fiyatlandırma
  S SQL Server 2005 fiyatlandırması nedir?

  C SQL Server’ın fiyatlandırması dağıtım senaryolarına göre değişir. Daha fazla bilgi için Satın Alma sayfasını ziyaret edin.

  S Bağımsız yazılım satıcıları için Microsoft’un özel programları var mı?

  C Evet. Bağımsız yazılım satıcıları (ISV’ler) için programlar hakkında bilgi almak üzere şurayı ziyaret edin Microsoft İş Ortakları sitesi.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  10 Haziran 2011 Cuma 07:22
 • Lisanslama
  S SQL Server 2005'i nasıl lisanslıyorum?

  C Üretim ortamında SQL Server’ı lisanslamak için genel olarak üç seçenek vardır:
  • İşlemci Lisansı. Bu modelde, SQL Server çalıştıran işletim sistemi ortamı tarafından erişilen her fiziksel ve sanal işlemci için bir lisans gereklidir. Bu lisans herhangi bir aygıt veya kullanıcı istemci erişimi lisansları (CAL) gerektirmez.

  • Sunucu artı Aygıt CAL'ları. Bu modelde, SQL Server çalıştıran sisteme erişen her istemci cihazı için CAL'in yanı sıra, SQL Server'ın bir oturumunu çalıştıran her işletim sistemi ortamı için bir sunucu lisansı gerekir.

  • Sunucu artı Kullanıcı CAL'ları. Bu modelde, SQL Server çalıştıran sisteme erişen her istemci cihazı için CAL'in yanı sıra, SQL Server'ın bir oturumunu çalıştıran her işletim sistemi ortamı için bir sunucu lisansı gerekir.
  S İşlemci lisansı nedir ve nasıl çalışır?

  C

  Bilgisayardaki tüm işlemciler için bir işlemci lisansı almanız durumunda, işlemci lisansı size tek bir bilgisayara istediğiniz sayıda SQL Server 2005’in kopyasını yükleme hakkı verir. SQL Server yazılımını çalışması için kurduğunuz işletim sisteminin tüm kopyalarına bir işlemciyi erişilmez yaptıysanız, bu işlemci için yazılım lisansına gereksiniminiz yoktur. Sanallaştırılmış ortamda, sanal makine tarafından erişilen her işlemci için işlemci lisansı almak gerekir. Daha fazla ayrıntı için sanallaştırma lisansı özeti ve sanallaştırma makalesini okuyun. Şununla ilgili daha çok bilgi edinin:
  Microsoft Windows Server Sistemi Lisanslamasını Sanallaştırma Senaryolarına Uyarlıyor.

  Geçerli sunucu yazılımına yükleme haklarına ek olarak işlemci lisansları aynı zamanda, istenilen sayıda kullanıcı ve aygıta bu işlemcilerde çalışan sunucu yazılımına erişim ve kullanma hakkı da verir. Bu erişim hakları, organizasyon içinde (intranet senaryoları) veya organizasyon dışında (intranet veya extranet senaryoları) olmalarına bakılmaksızın tüm aygıt ve kullanıcılar tarafından kullanılabilir. İşlemci lisansı gereksinim duyduğunuz her şeyi içerir. İşlemci lisansıyla ayrı sunucu lisansları, CAL’ler veya Internet konektörü lisansları satın almanıza gerek yoktur.


  S Bir sunucudaki tüm işlemciler için lisans almam gerekir mi?

  C Yalnızca SQL Server 2005’in yüklendiği işletim sisteminin herhangi bir kopyasına erişimi olan işlemciler için lisans almanız gerekir. Sanallaştırılmış ortamda, sanal makine tarafından erişilen her işlemci için işlemci lisansı almak gerekir. Sanallaştırılmış ortamla lisans almakla ilgili daha fazla ayrıntı için sanallaştırma lisansı özeti ve sanallaştırma makalesini okuyun.

  S Aygıt istemci erişim lisansıyla (CAL) kullanıcı CAL’si arasındaki fark nedir?

  C Aygıt CAL’ı, belirli bir aygıttan istenilen sayıda kullanıcının lisanslanmış sunucu yazılımına erişime izin verir. Kullanıcı CAL’ı, belirli bir kullanıcının istenilen sayıda aygıttan lisanslanmış sunucu yazılımına erişimini sağlar. Diğer bir deyişle, kullanıcı CAL’ı, ev bilgisayarı, elde taşınan bilgisayarlar, Internet kioskları ve diğer aygıtların yanı sıra, belirli bir kullanıcının iş bilgisayarlarından ve dizüstü bilgisayarlardan sunucu yazılımına erişimini kapsar. Aygıt CAL’ı, tek ve paylaşılan aygıttan birden çok sayıda kullanıcının sunucu yazılımına erişimini kapsar.

  S Hangi lisanslama modelini seçmeliyim—sunucu artı aygıt CAL’si, sunucu artı kullanıcı CAL’si veya işlemci lisansı?

  C Özel duruma göre değişir, ancak aşağıda genel yönergeler verilmiştir:
  • Harici olarak odaklanılan sunucu uygulamalar için. Internet ve extranet senaryoları gibi harici olarak odaklanılan sunucu uygulamaları için işlemci lisanslaması daha iyi bir seçimdir. Bu senaryolarda kullanıcıları veya aygıtları saymak zordur, bu nedenle donanım bazlı fiyatlandırma daha basittir.

  • Karışık kullanılan sunucular için. Organizasyonun güvenlik duvarının içinden ve dışından erişilecek olan karışık kullanılan sunucular için işlemci lisanslaması genellikle uygundur. İşlemci lisansları harici kullanıcılar için gerekebileceğinden dahili kullanıcıların CAL’ler aracılığıyla ayrı erişimlerini satın almaya gerek yoktur.

  • Güvenlik duvarı içindeki ortamlar için. İstemciden sunucuya işlemci oranlarının görece düşük olduğu güvenlik duvarı içindeki ortamlar için aygıt başına birden çok kullanıcı varsa (örneğin bir arama merkezi), sunucu artı aygıt CAL’ı lisanslama modeli maliyet açısından en verimli model olacaktır; kullanıcı başına birden çok aygıt varsa, sunucu artı kullanıcı CAL’ı lisanslama modeli en verimli model olacaktır. İstemciden sunucuya işlemci oranlarının yüksek olduğu güvenlik duvarı içindeki ortamlar için işlemci lisanslaması maliyet açısından en uygunu olacaktır.

  S Geçici başlatma döneminden sonra kullanıcı CAL’si ile aygıt CAL’si arasında nasıl geçiş yapabilirim?

  C Yazılım Güvencesi (SA) ya da Kurumsal Anlaşma (EA) kaydı yaptırdıysanız, seçeneklerinden birine kaydolduysanız, bir modelden diğerine; aygıt tabanlıdan kullanıcı tabanlıya veya kullanıcı tabanlıdan aygıt tabanlıya CAL’lere SA veya EA’yı yenileyerek geçiş yapabilirsiniz. SA veya EA’ya kaydolmadıysanız, ürünün bir sonraki sürümüne geçmek istediğinizde yeni CAL’ler almalısınız.

  S Aygıt CAL’si lisanslama modelinden kullanıcı CAL’si lisanslama modeline geçersem aldığım ek CAL’ler için herhangi bir kredi veya geri ödeme alacak mıyım?

  C Hayır, kullanıcı CAL’si lisanslama modeline geçmeniz durumunda kredi veya geri ödeme gerçekleşmez.

  S Aynı anda hem aygıt hem de kullanıcı CAL’lerini kullanabilir miyim ?

  C Genelde, bağımsız CAL’leri perakende satış, orijinal donatı üreticisi (OEM), Açık Lisans veya Lisans Seç programlarıyla satın alıyorsanız, tümü aygıt CAL’leri, tümü kullanıcı CAL’leri veya aygıt ve kullanıcı CAL’leri birleşimini satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, yönetimi ve izlemeyi kolaylaştırmak için ya tümü aygıt CAL’leri ya da tümü kullanıcı CAL’leri satın almalısınız.

  S Eş zamanlı CAL’ler sunuyor musunuz?

  C Hayır. SQL Server 2005 yalnızca sunucu artı aygıt CAL'si, sunucu artı kullanıcı CAL’si veya işlemci lisansı aracılığıyla kullanılabilir.

  S SQL Server 2005’e dahil herhangi bir özellik paketi var mı?

  C Evet. SQL Server 2005 DB2 ve SAP sağlayıcıları içeren özellik paketi indirilebilir.

  S SQL Server 2005’de Personal Edition devam ediyor mu?

  C Hayır. Personal Edition ve Windows XP üzerinde Workgroup ve Standard çalışma özelliği Express Edition ile değiştirildi .

  S Yazılım güvencem varsa, SQL Server 2005’e ücretsiz yükseltme hakkına sahip miyim?

  C Yazılım güvencesi kapsamınız 1 Aralık 2005 veya bundan daha sonraki bir tarihte sona eriyorsa, SQL Server 2005’e ücretsiz yükseltme hakkınız vardır.

  S İşlemci lisanslarına ek olarak ayrıca sunucu artı aygıt CAL’leri veya sunucu artı kullanıcı CAL’leri almam gerekir mi?

  C Hayır. İşlemci lisansları, yeterli sayıda işlemci lisansı aldığınız herhangi bir bilgisayara SQL Server 2005’i yükleme hakkını verir. Sunucudaki her işlemci için ayrı işlemci lisansına gereksiniminiz vardır. Ayrı sunucu artı aygıt CAL’lerine veya sunucu artı kullanıcı CAL’lerine gerek yoktur.

  S SQL Server 2005 işlemci lisansları ile sunucu artı aygıt CAL’leri veya sunucu artı kullanıcı CAL’lerinin olduğu karışık ortamı çalıştırabilir miyim?

  C

  Bu bazı senaryolarda uygulanabilir ve bunu engelleyen bir kısıtlama yoktur. Örneğin, organizasyonun Internet sunucuları, dahili kullanıcıları desteklemek için kullanılan bilgisayarlardan ayrı tutuluyorsa organizasyon dahili kullanıcıları için ayrı sunucu artı aygıt CAL’leri veya sunucu artı kullanıcı CAL’leri ile dahili kullanıcıları veya kullanıcı aygıtları için CAL’ler satın almayı seçerken, Internet sunucularını işlemci lisansları ile lisanslayabilir.

  İşlemci lisansları sunucuya erişen tüm kullanıcılara hak verdiğinden hiçbir zaman kullanıcıların sunucuya erişimini sağlamak üzere CAL’ler satın almanız gerekmez. Aynı biçimde, satın alınmış CAL’leri olan kullanıcılar tarafından yoğun olarak erişilen bir sunucu için işlemci lisansları satın almanıza da gerek yoktur.

  Dahili kullanıcılar (CAL’leri önceden satın alınmış olan) ve belirsiz sayıda harici kullanıcılar tarafından erişilecek olan belirli bir sunucunun işlemci lisanslamasıyla kapsanması da olasıdır. Böyle bir durumda, işlemci lisanslaması bu sunucuya SQL Server 2005’i yükleme hakkını zaten verdiğinden ayrı sunucu artı aygıt CAL’sine veya sunucu artı kullanıcı CAL’sine bu sunucu için gerek olmayacaktır.  S SQL Server 2005 sunucu artı CAL lisanslama modelinden işlemci lisanslama modeline veya işlemci lisanslama modelinden sunucu artı CAL lisanslama modeline geçebilir miyim?

  C Evet, lisanslama modeli arasında geçiş yapabilirsiniz ancak ürünün yeni sürümüne yükseltme yapana kadar ekonomik anlamda verimli olmayan uygun lisansları satın almanız gerekir. Genellikle, sunucu artı aygıt CAL’lerinden veya sunucu artı kullanıcı CAL’lerinden işlemci lisanslarına geçmek yalnızca Internet veya extranet erişimine izin vermek için veya kullanıcı sayısının önemli ölçüde artması beklendiğinde anlamlı olur; her durumda işlemci başına lisanslama maliyet açısından daha uygundur. “Sunucu başına” (şimdi işlemci başına) lisanslamadan “oturum başına” (şimdi aygıt CAL’si”) lisanslamaya ücretsiz bir kerelik geçişin mümkün olduğu SQL Server sürüm 7.0 ve önceki diğer sürümlerden farklı olarak, işlemci lisanslama modeli ve sunucu/CAL lisanslama modeli fiyat ve fayda bakımından farklıdır, bu nedenle bir kerelik geçiş mümkün değildir.

  S Çok katmanlı ortamda SQL Server 2005 CAL’lerini nasıl lisanslayabilirim?

  C Birçok durumda Microsoft SQL Server 2005’in servislerine erişen veya kullanan her aygıt için bir CAL ister. CAL gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, Microsoft satış temsilcisine veya hesap yöneticisine başvurmalısınız. Sorularınız, (+90) 212 33 66 999 no’lu telefonu arayarak Microsoft Destek Hattı'na yönlendirilebilir.

  S Failover senaryolarında SQL Server 2005 çalıştıran bilgisayarlar için lisanslama nasıldır?

  C Sunucuların birlikte kümelendiği ve bir bilgisayarın başarısız olması durumunda işlem yapma görevlerini alacak biçimde kurulduğu failover desteği SQL Server 2005’in Workgroup, Standard ve Enterprise sürümlerinde artık kullanılabilir. Bu sürümlerin her birinin altında, failover nedeniyle bir pasif sunucu tutma, pasif sunucu etkin sürücüyle aynı veya daha az sayıda işlemciye sahip olduğu sürece (işlemci başına senaryoları altında) lisans gerektirmez. Sürümlerde hangi failover yöntemlerinin kullanılabileceğiyle ilgili bilgi almak için şurayı ziyaret edin: SQL Server 2005 Özellikler Karşılaştırma sayfası.

  S Aktif/pasif failover yapılandırmasında günlük gönderme yapıyorsam, yedekleme sunucusunu nasıl lisanslamalıyım?

  C Bu senaryoda, pasif sunucunun etkin sunucundan daha fazla işlemcisi olmadığı ve etkin sunucu işlemci başına modeliyle lisanslandığı sürece lisansa gereksinimi yoktur.

  S SQL Server 2005’in birden çok kopya özelliğiyle lisanslama nasıl olur?

  C Bir bilgisayarda SQL Server 2005’in birden çok oturumunu çalıştırabilirsiniz. Birden çok oturum, sunucuda çok sayıda uygulama çalıştıran ancak bunların yalıtılmış biçimde çalışmasını, böylece bir oturumda sorun olması durumunda diğer oturumların bundan etkilenmemesini isteyen organizasyonlar tarafından kullanılır. SQL Server 2005’te, sunucu/CAL veya işlemci başına göre lisanslanan Workgroup, Standard ve Enterprise sürümlerinde birden çok oturum çalıştırabilirsiniz.

  S Intel Hyper-Threading Technology’nin etkinleştirildiği bir sistemde her mantıksal işlemci için ücret ödemeli miyim?

  C İşlemci başına lisanslama modelinde SQL Server 2005 yalnızca her fiziksel işlemci için lisans gerektirir. Sanallaştırılmış ortamda, her sanal işlemci veya sanal makinenin eriştiği işlemcinin her bölümü için lisansa gereksiniminiz vardır.

  S Microsoft Windows Server Sistemi ürünlerinde çalışan uygulamaları ticari olarak barındırmak için işlemci lisanslarını kullanabilir miyim?

  C Microsoft, Ticari Lisanslama programıyla Windows Server Sistemi ürünleri için işlemci lisanslarını sunar. Perakende satış veya orijinal donatı üreticisi (OEM) kanallarıyla veya Microsoft Birim Lisanslama programlarıyla alınan lisanslar (işlemci lisansları, sunucu artı aygıt CAL’leri ve sunucu artı kullanıcı CAL’leri dahil olmak üzere) diğer şahıslara kiralanamaz, kontrat ile kiralanamaz veya ödünç verilemez ya da ticari barındırma hizmetleri için kullanılamaz.

  S SQL Server araçlarını ve analiz servislerini çalıştırmak için ayrı lisansa ihtiyacım var mı?

  C Hayır, ayrı lisansa gerek yoktur. Ancak, yüklü SQL Server araçları veya teknolojileri olan aygıtların geçerli SQL Server lisansı olmalıdır.

  S SQL Server Mobile yüklemek ve çalıştırmak için özel lisans satın almalı mıyım?

  C Microsoft SQL Server 2005 Mobile Edition (SQL Server Mobile), mobil uygulamalar için yüklenebilir geliştirme aracı olarak dağıtılır. Tek başına modunda çalışıyorlarsa, istediğiniz sayıda mobil aygıta SQL Server Mobile uygulamasını dağıtabilirsiniz. Tek başına modda aygıt, aygıtta bulunmayan SQL Server'a ait hiçbir kaynağı kullanmaz veya bu kaynaklara bağlanmaz. Diğer yandan, SQL Server Mobile çalıştıran aygıtlar, aygıtta bulunmayan SQL Server sistemine bağlandıklarında veya bunu kullandıklarında, bağlanılan veya kullanılan SQL Server’ın kopyası işlemci başına modeline göre lisanslanmalıdır, kullanıcının SQL Server kullanıcı CAL’si veya aygıtın SQL Server aygıt CAL’si olmalıdır.

  S SQL Server 2005 Developer Edition nedir ve nasıl lisanslanır?

  C SQL Server 2005 Developer Edition geliştirici başına lisanslanır ve yalnızca tasarım, geliştirme ve test amacı için kullanılmalıdır.

  S Microsoft SQL Server Runtime nedir?

  C SQL Server Runtime, bağımsız yazılım satıcısının (ISV) yalnızca ISV uygulamalarında kullanılmak üzere eksiksiz SQL Server kodunu çözümüne yerleştirmesine izin veren lisanstır. ISV müşterisinin, SQL Server ürününün diğer uygulamaları çalıştırmasına veya yeni uygulamalar, veritabanları veya tablolar geliştirmesine izin verilmez.

  S SQL Server 2000’e nasıl geriye dönük yükleme nasıl yapabilirim?

  C Mevcut çözümleriniz için SQL Server 2000’e gereksiniminiz varsa, SQL Server 2005’in "eski sürümü yükleme haklarının" avantajından yararlanarak ek lisanslar alabilirsiniz. Eski sürümü yükleme hakları, SQL Server 2005 için sunucu artı aygıt CAL’leri, sunucu artı kullanıcı CAL’leri veya işlemci lisansları satın almanıza ve uygun bir süre boyunca önceki sürümü yüklemenize ve kullanmanıza olanak sağlar.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  10 Haziran 2011 Cuma 07:22
 • Yükseltmeler
  S Yazılım Güvencesi nedir ve nasıl çalışır?

  C Yazılım Güvencesi, bütçenizin yönetilmesini kolaylaştırırken sunucularınızı çalışır durumda tutmanıza yardım etmek üzere destek ve değer sağlar. Yazılım Güvencesi altında, önce bir lisans satın alırsınız, ardından ürünün bir sonraki sürümüne ücretsiz yükseltme dahil olmak üzere anlaşma dönemi boyunca kullanabileceğiniz çeşitli faydalar için yıllık yüzde ücreti ödersiniz. Kapsama dönemi birim lisans anlaşmanızın dönemine göre değişir. Yazılım Güvencesi’nin satın alınması isteğe bağlıdır. Yazılım Güvencesi satın almak istemiyorsanız ayrı olarak ürün lisansları alabilirsiniz.

  S SQL Server 2005’in deneme sürümünden son satın alınan ürüne geçiş kolay mıdır?

  C Son satın alınan ürüne geçiş yapmak, var olan deneme sürümü yüklemesinin üzerine SQL Server 2005 Enterprise Edition’ı yüklemek kadar kolaydır. Alternatif olarak, SQL Server 2005’in deneme sürümünü kaldırabilir ve SQL Server 2005 Standard Edition veya Workgroup Edition’ı yükleyebilirsiniz.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  10 Haziran 2011 Cuma 07:22
 • Yeniden Dağıtım
  S SQL Server 2005 Express Edition’ı nasıl yeniden dağıtabilirim?

  C SQL Server 2005 Express Edition’ın yeniden dağıtım haklarını almak için Microsoft’a kaydolmalısınız. Kaydolmak için SQL Server 2005 Express Edition Yeniden Dağıtım Hakları için Kaydolun sayfasını ziyaret edin.

  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  10 Haziran 2011 Cuma 07:22
 • Ürün
  S SQL Server 2005’i Microsoft .NET bağlı uygulama yapan nedir?

  C SQL Server 2005, tamamen Web etkin veritabanı sunucu ürünüdür. Genişletilebilir işaretleme dilini (XML) ve köprü metni aktarım protokolünü (HTTP) destekler; bunlar .NET bağlı yazılım için altyapı teknolojileridir. Web etkin özellikleri birden fazla ilişkisel veriye uygulanır; aynı zamanda çevrimiçi analitik işleme (OLAP) ve analitik verilerle de çalışır. Microsoft, SQL Server’da erişim ve anlatım için bu teknolojileri temel standartlar olarak birleştirmektedir. Microsoft ürünün piyasaya çıkmasından sonra geliştirilen yeni işlevsellikleri (SQL Server 2005 JDBC Driver ve SQL Server Notification Services gibi) ayrıca Web üzerinden sunacaktır.

  S SQL Server 2005’in desteklediği maksimum RAM miktarı nedir?

  C SQL Server 2005 Standard ve Enterprise sürümleri işletim sisteminin maksimum sınırını destekler. SQL Server Workgroup Edition 3 gigabayt (GB) RAM’i destekler.

  S SQL Server hangi MSDN aboneliklerini destekler?

  C SQL Server 2005 test ve geliştirme amacıyla MSDN Universal ve Enterprise aboneliklerine dahildir. MSDN Universal abonelikleri aynı zamanda SQL Server 2005 Express Edition haklarını da içerir.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  10 Haziran 2011 Cuma 07:23