none
c# programı serverden çalıştırmak RRS feed

 • Soru

 • Selam, iyi çalışmalar. Ben C#'ta bir program yazdım ve bunu bir şirketin serverine yükleyeceğim. Çalışanların bilgisayarına bir klient versiyonu yüklemek istiyorumki, ben sonrasında serverdeki programımda değişiklik yaptığım an, ayrı ayrı çalışanların da bilgisayarında neyise değişmek zorunda kalmiyim. Umarım ne demek istediğimi anlata bildim. Böyle bir işlemi nasıl yapa bilirim. Kodlarım serverde olsun, ama adamlar programa girişi kendi bilgisayarlarından girsinler. Ben sadece ip yönlendiriyim, gerisini serverimden götürsün. Yardımcı olursanız sevinirim. 
  6 Ocak 2014 Pazartesi 18:54

Yanıtlar

Tüm Yanıtlar

 • 6 Ocak 2014 Pazartesi 18:57
  Yanıtlayıcı
 • burda ingilizce yazılmış
  6 Ocak 2014 Pazartesi 19:12
 • Uygumalan masaüstü uygulaması ise, web tabanlı uygulamalar gibi sunucu taraflı bir çalışma durumları söz konusu değil.

  Çetin Hocamızın verdiği linkin ve linktekilerin terceme-i meali, uygulamanı clickonce ile ftp üzerinden dağıtırsan (bu internet üzerinde bir sunucu olabilir veya varsa yerel ağ üzerinde bir konum olabilir), uygulamanda yapacağın değişiklikler, güncelleme olarak uygulamayı kullananlar tarafından görülür ve rahatlıkla güncellenebilir.

  6 Ocak 2014 Pazartesi 19:43
  Moderatör
 • tüm bigisayarlar ag üzerinde bağlıdırlar. Aynı mekanda olan bilgsayarlardır.

  web tabanli uygulama degildir.

  6 Ocak 2014 Pazartesi 19:53
 • clickonce duymadım şimdiye kadar, yardımcı olacak türkce link verirseniz ve ya biraz ne işe yaradığını ve nasıl kullanacağımı söylerseniz sevinirim. tam olarak ne iş yapar.
  6 Ocak 2014 Pazartesi 19:57
 • ClickOnce .net uygulamalarının güvenlikli dağıtım biçimidir. Uygulamanın ihtiyaçlarını, güncellemeleri vs programcı adına halleden oldukça kullanışlı bir dağıtım yöntemidir. Setup project vs kullanmana gerek kalmaz. Yönetici izni gerektiren uygulamaları dağıtmaz, bu nedenle güvenlidir.

  Lokalde geliştirilmiş uygulamalarda çok fazla güncelleme olur, güncellemenin en basit şekliyle sağlanması açısından bana vazgeçilmez geliyor diyebilirim.

  Aşağıda linkler fikir verir.

  http://www.durgut.com/uygulamalarinizi-click-once-ile-yaymak/

  http://www.sinanakyazici.com/cda-olusturulan-uygulamaya-guncelleme-destegi-vermekclickonce-deployment/comment-page-1

  6 Ocak 2014 Pazartesi 20:04
  Moderatör
 • teşekkür ederim, linkleri inceledikten sonra yazarım sorun olursa
  6 Ocak 2014 Pazartesi 20:06
 • ClickOnce inceledim ben, güzel birşey.  Ancak burada ben serverde değişiklik ettiğim anda işlemcilerin programı yeniden instal etmesi gerekiyor. 

  Ben klient application gibi bir şey yapamazmıyım ?

  Servere programın kendini yükleyim, işlemcilere klient application gibi bir program yaziyim ve onlara onu yükleyim, o da serverdeki proqramdan update etsin içeriğini. Ben böyle programlar gördüm onun için söylüyorum.

  programın kodlarında değişiklik yaptıktan sonra, diğerleri programı sadece bağlayıp yeniden açıyorlar ve yenilenmiş haliyle açılıyor program. 


  6 Ocak 2014 Pazartesi 20:44
 • Onlar arka planda güncelleme işlemini yapıyorlardır. Yani yine istemcilerde işlem yapma söz konusu. Kesinlikle CetinBasoz Beyin dediğini öneririm ancak siz illa bu yapıda bir işlem yapmak isterseniz, uygulama çalışırken arka planda programınızı güncelletebilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun programın güncelleme işlemi bittikten sonra yeniden başlatılması gerek. Güncel exe'den çalışabilmesi için.  Tabi bu noktada ana bilgisayarınızda versiyon.xml yada son versiyonu tutacak bir xml lazım. Uygulama açıldığında, kendi versiyonuyla sunucudaki xml'i kontrol edecek. Aynı değilse güncelleme yapacak.

  Anlayacağınız o dediğiniz mantık uzun, sıkıcı, gereksiz , kod karmaşası. ClickOnce en kesin ve en sağlam çözüm sizin için.

  @CetinBasoz hocamızı dinleyin derim.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft urunleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ucretsiz sunmaktadır. Bu icerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk ustlenildiği anlamına gelmez. Iletişim: Mail Gönder

  7 Ocak 2014 Salı 07:02
  Moderatör
 • evet exe-ni yeniden başlattığında arka planda güncelleme yapması benim işime uyar. Yeterki çalışanlar hiç bir şey yapmamış olsunlar ve programı yeniden yükleme otomotik gerçekleşsin ve görünmesin
  7 Ocak 2014 Salı 07:24
 • İllaki masaüstü uygulaması mı olması gerekiyor? Client -Server  vb. uğraşacağınıza uygulamayı  bir şirket içi (intranet) web uygulaması olarak yapın. Hiç bir kurulum gerekmesin.

  7 Ocak 2014 Salı 07:43
 • doğru diyorsun da, program 1 aydır kuruluyor. Şimdi web application yapmak zaman alır.

  Ben publish ile yaptım, ancak program installdan sonra şu hatayı verdi : 

  7 Ocak 2014 Salı 08:55
 • İlgili dll'lerin CopyLocal özelliğini True yaptınızmı ?

  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft urunleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ucretsiz sunmaktadır. Bu icerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk ustlenildiği anlamına gelmez. Iletişim: Mail Gönder

  7 Ocak 2014 Salı 09:55
  Moderatör
 • Hayır yapmadım, Nasıl yapmalıyım ?
  8 Ocak 2014 Çarşamba 06:29
 • Referances kısmındaki dll'lerin (windows'un kendi dll'leri hariç, ekstradan dll kullandıysanız) dll'in üzerine tıklayıp, properties kısmından Copy Local özelliğini true yaptıktan sonra publish etmeyi deneyin.

  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft urunleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ucretsiz sunmaktadır. Bu icerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk ustlenildiği anlamına gelmez. Iletişim: Mail Gönder

  8 Ocak 2014 Çarşamba 06:32
  Moderatör
 • hepsinde true yaptım, ama aynı hatayı alıyorum, başka neyi yapmam gerek

  Önce Microsoft ve System altında olan dll-leri true yapmadım, ancak aynı hatayı alınca hepsini true yaptım, yine o hatayı aldım
  8 Ocak 2014 Çarşamba 06:42
 • Internet Explorer'dan indirmeye çalışıyorsunuz değilmi ? Chrome genelde bloke eder.

  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft urunleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ucretsiz sunmaktadır. Bu icerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk ustlenildiği anlamına gelmez. Iletişim: Mail Gönder

  8 Ocak 2014 Çarşamba 06:47
  Moderatör
 • Internet Explorer`dan denedim şimdi, yine olmadı.

  Hatada details tıkladığımda şu metn çıkıyor

  PLATFORM VERSION INFO
  Windows : 6.1.7601.65536 (Win32NT)
  Common Language Runtime : 4.0.30319.1
  System.Deployment.dll : 4.0.30319.1 (RTMRel.030319-0100)
  clr.dll : 4.0.30319.1 (RTMRel.030319-0100)
  dfdll.dll : 4.0.30319.1 (RTMRel.030319-0100)
  dfshim.dll : 4.0.31106.0 (Main.031106-0000)

  SOURCES
  Deployment url : http://whserver/Sender/Sender.application
  Server : Microsoft-IIS/7.5
  X-Powered-By : ASP.NET
  Deployment Provider url : http://whserver/Sender/Sender.application

  IDENTITIES
  Deployment Identity : Sender.application, Version=1.0.0.14, Culture=neutral, PublicKeyToken=f0b9c4ebfc6b7788, processorArchitecture=x86

  APPLICATION SUMMARY
  * Installable application.

  ERROR SUMMARY
  Below is a summary of the errors, details of these errors are listed later in the log.
  * Activation of http://whserver/Sender/Sender.application resulted in exception. Following failure messages were detected:
  + Exception reading manifest from http://whserver/Sender/Application%20Files/Sender_1_0_0_14/Sender.exe.manifest: the manifest may not be valid or the file could not be opened.
  + Parsing and DOM creation of the manifest resulted in error. Following parsing errors were noticed: 
  -HRESULT: 0x80070c81
  Start line: 0
  Start column: 0
  Host file:
  + Exception from HRESULT: 0x80070C81

  COMPONENT STORE TRANSACTION FAILURE SUMMARY
  No transaction error was detected.

  WARNINGS
  There were no warnings during this operation.

  OPERATION PROGRESS STATUS
  * [08.01.2014 10:57:10] : Activation of http://whserver/Sender/Sender.application has started.
  * [08.01.2014 10:57:10] : Processing of deployment manifest has successfully completed.
  * [08.01.2014 10:57:10] : Installation of the application has started.

  ERROR DETAILS
  Following errors were detected during this operation.
  * [08.01.2014 10:57:10] System.Deployment.Application.InvalidDeploymentException (ManifestParse)
  - Exception reading manifest from http://whserver/Sender/Application%20Files/Sender_1_0_0_14/Sender.exe.manifest: the manifest may not be valid or the file could not be opened.
  - Source: System.Deployment
  - Stack trace:
  at System.Deployment.Application.ManifestReader.FromDocument(String localPath, ManifestType manifestType, Uri sourceUri)
  at System.Deployment.Application.DownloadManager.DownloadApplicationManifest(AssemblyManifest deploymentManifest, String targetDir, Uri deploymentUri, IDownloadNotification notification, DownloadOptions options, Uri& appSourceUri, String& appManifestPath)
  at System.Deployment.Application.DownloadManager.DownloadApplicationManifest(AssemblyManifest deploymentManifest, String targetDir, Uri deploymentUri, Uri& appSourceUri, String& appManifestPath)
  at System.Deployment.Application.ApplicationActivator.DownloadApplication(SubscriptionState subState, ActivationDescription actDesc, Int64 transactionId, TempDirectory& downloadTemp)
  at System.Deployment.Application.ApplicationActivator.InstallApplication(SubscriptionState& subState, ActivationDescription actDesc)
  at System.Deployment.Application.ApplicationActivator.PerformDeploymentActivation(Uri activationUri, Boolean isShortcut, String textualSubId, String deploymentProviderUrlFromExtension, BrowserSettings browserSettings, String& errorPageUrl)
  at System.Deployment.Application.ApplicationActivator.ActivateDeploymentWorker(Object state)
  --- Inner Exception ---
  System.Deployment.Application.InvalidDeploymentException (ManifestParse)
  - Parsing and DOM creation of the manifest resulted in error. Following parsing errors were noticed: 
  -HRESULT: 0x80070c81
  Start line: 0
  Start column: 0
  Host file:
  - Source: System.Deployment
  - Stack trace:
  at System.Deployment.Application.Manifest.AssemblyManifest.LoadCMSFromStream(Stream stream)
  at System.Deployment.Application.Manifest.AssemblyManifest..ctor(FileStream fileStream)
  at System.Deployment.Application.ManifestReader.FromDocument(String localPath, ManifestType manifestType, Uri sourceUri)
  --- Inner Exception ---
  System.Runtime.InteropServices.COMException
  - Exception from HRESULT: 0x80070C81
  - Source: System.Deployment
  - Stack trace:
  at System.Deployment.Internal.Isolation.IsolationInterop.CreateCMSFromXml(Byte[] buffer, UInt32 bufferSize, IManifestParseErrorCallback Callback, Guid& riid)
  at System.Deployment.Application.Manifest.AssemblyManifest.LoadCMSFromStream(Stream stream)

  COMPONENT STORE TRANSACTION DETAILS
  No transaction information is available.

  8 Ocak 2014 Çarşamba 06:53
 • Application Prerequests kısmında .net Framework versiyonunuda seçermisin. Hedef bilgisayarda .net Framework eski versiyonu olabilir. 

  Eğer buda olmazsa,

  Karşıda Yükleme yapan kullanıcı uygulama dosyasına erişmek için gerekli izinlere sahip değil gibi görünüyor, dolayısıyla kullanıcıda da sorun olabilir.

  Benim aklıma gelenler bunlardı. Daha önce bu sorunla karşılaşmış başka arkadaşlar varsa, onlar yardımcı olabilirler sanırım.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft urunleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ucretsiz sunmaktadır. Bu icerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk ustlenildiği anlamına gelmez. Iletişim: Mail Gönder

  8 Ocak 2014 Çarşamba 07:02
  Moderatör
 • Ben publish yaptığım bilgisayarda deniyorum, yine olmuyor.  .net Framework versiyonu yüklü
  8 Ocak 2014 Çarşamba 07:05
 • Publish -> Application Files ->
  8 Ocak 2014 Çarşamba 07:11
 • Teşekkür ederim konuyla ilgilenen herkese. Çözdüm hatayı. Tüm hataların sebebi References folderinde programımın dll`nin olmasıydı. yani "Sender". onu kaldırdım ve çalıştı. 


  8 Ocak 2014 Çarşamba 08:57
 • Sanırım veri tabanından kaynaklanıyor. sa user'i üzerinden işlem yapıyorsunuz. ConnectionString'inizi kontrol etmelisiniz.

  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft urunleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ucretsiz sunmaktadır. Bu icerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk ustlenildiği anlamına gelmez. Iletişim: Mail Gönder

  8 Ocak 2014 Çarşamba 09:18
  Moderatör
 • connectionstring`le ilgili problemdi/ Data Source=. demiştim, ona server ismini yazdım, bitti. iyi çalışmalar
  8 Ocak 2014 Çarşamba 13:14
 • Sizede. Kolay gelsin.

  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft urunleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ucretsiz sunmaktadır. Bu icerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk ustlenildiği anlamına gelmez. Iletişim: Mail Gönder

  8 Ocak 2014 Çarşamba 13:16
  Moderatör