none
Gridview içindeki dropdownlist cascade problemi. RRS feed

 • Soru

 • Merhaba,

  Gridview içinde 2 tane ddl koydum. 2 tane sqldatasource kullanarak bu ddl leri dolduruyorum.

  Amacım gridview içindeki ddl1 in seçildiği zaman , yine gridview içinde olan ddl2 nin içindeki verilerin değişmesi. 

  Bu işlemi yapmak için hangi parametreleri değiştirmem gerektiğini de biliyorum , ancak uygulamaya geldiğimde şöyle bir sorunum oluyor ;

  ddl1 sqldatasource1 ile doluyor. ddl2 sqldatasource2 ile doluyor. ddl1 seçildiği zaman ddl2 nin verisinin otomatik olarak doldurulması için , sqldatasource2 un properties ekranındaki "filterexpression" için gerekli bilgiyi dolduruyorum. Ancak "filterparameters" kısmında yeni bir parametre eklemek istediğimde "parametersource" kısmında sadece gridview controlünü görüyorum. Halbuki benim sayfamda 1 gridview ve içinde de 2 tane ddl var. Oysaki yapmak istediğim işlem için "parametersource" kısmından dd1 i seçmem gerekiyor. Ama ddl1 "parametersource" da gözükmüyor.

  ddl ler Gridview içinde olduğunda contol olma özelliklerini kaybediyorlar mı.? Eksik yaptığım bir tanımlama yada ayar mı var. Bu durumu nasıl düzeltebilirim.

  teşekkürler.

   

   

   

   


  16 Nisan 2011 Cumartesi 13:11

Yanıtlar

Tüm Yanıtlar

 • Bu sorunu bende daha önce yaşamıştım; Ajax CascadingDropDown ile çözdüm

   

  http://www.asp.net/ajax/ajaxcontroltoolkit/Samples/CascadingDropDown/CascadingDropDown.aspx
  while(true)
   Console.WriteLine("AmonRa");
  

  onay.yalciner[at]hotmail[dot]com
  www.club-bravo.com
  16 Nisan 2011 Cumartesi 20:14
  Moderatör
 • aspx_ve_ben selamlar,

  Önay Bey'in gönderisini kesinlikle incelemenizi öneriyorum,bunun yanında benim daha önceden kullandığım bir örneği buradan bulabilirsiniz umarım faydalı olur.

  Geri dönüşünüzü bekliyorum,

  İyi çalışmalar


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  18 Nisan 2011 Pazartesi 06:38
  Moderatör
 • Emre bey merhaba,

  Verdiğiniz linkteki örneği yaptım zaten. Tablo olarak aynı tabloları kullanmadım ancak kendim bir master - detail tablosu oluşturdum.

  Benim yaptığım örnekte aşağıdaki bölümü oluşturamıyorum. ControlID kısmında ,sayfamdaki ddl lerden birini seçmem gerekiyor.

  <FilterParameters>
  <asp:ControlParameter Name="categoryParam" ControlID="ddlCategories"
  PropertyName="SelectedValue" />
  </FilterParameters>          

  Ancak benim sayfamda 1 gridview içinde de 2 tane ddl olmasına ragmen ControlID kısmında sadece gridview gözüküyor. Linkteki örneği defalarca yaptım ama sonuç aynı. Gridview üzerindeki contol ler "sqldatasource->properties->filterparameters" ekranında yeni parametre eklemeye kalktığımda control olarak gözükmüyor.

  Verilen linkteki örnek çalışan bir örnekse ,benim için daha kolay bir yöntem , bunu kullanmayı tercih ederim. Ajax ile bu işi çözmek bana biraz karışık geldi.

  Bu örnekteki gibi bu işi deneyen ve çalıştırabilen var mı acaba.?

  Teşekkürler.

   

               

   

  19 Nisan 2011 Salı 08:08
 • aspx_ve_ben selam,

  Verdiğim örnekte de Gridview içerisinde 2 dropdownlist bulunmakta ve birinin verisi diğerine göre dolduruluyor. Ben kendi sistemimde deneyip size önerdim,bir test edin sonuçları buradan bizimle paylaşırsınız,

  Kolay gelsin,


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  19 Nisan 2011 Salı 08:23
  Moderatör