none
GridControl RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhabalar,

          Şimdi yukarıdaki formda gridcontrol üzerindeki değerleri TBL_YETKILER diye bir tablodan çekiyorum. Bu form üzerindeki gerekli işlemleri yaptıktan sonra TAMAM butonuna basarak kayıt işlemini gerçekleştiriyorum.  Ancak gridcontrol üzerinde SEÇ alanındaki seçimleri yaptıktan sonra çekmiş olduğum TBL_YETKILER tablosuna kaydetmiyorum. Bunu TBL_GRUPYETKILERI diye bir tablom var oraya kaydediyorum. Yeniden bir grup oluşturmak istediğimde yani bu ekranı yeniden açtığımda bir önceki grup için olan seçimler karşıma geliyor. Gelmesinin sebebi de TBL_YETKILER tablosunda SEÇ alanı false olanlar bir önceki seçim olduğu için true olarak kayıt etmektedir. Ben TBL_YETKILER tablosunu şablon olarak kullanıyorum aslında. Burada bir değişikliğin olmasını istemiyorum. Gridcontrol üzerinde ama seçim yapıldığı için direk kayıt yapıyor ama. Bunu önlemek için bir ayar varmıdır gridcontrol için. Veya kayıt aşamasında TBL_YETKILER tablosunu eski haline direk alma şansım nasıl olur. Yani true olan yerleri false çekecei tekrardan. 

  9 Ağustos 2017 Çarşamba 09:08

Tüm Yanıtlar

 • Bir tabloyu şablon olarak kullanmak değişik bir yöntem ama bence bu şekilde yapman çok yanlış.

  daha önce dediğim gibi senin yapına göre yetki grubunu oluştururken o gruba ait yetkileri de false şeklinde oluşturman lazım. ki grubu çağırdığında bütün yetkiler otomatik bir şekilde gelsin.

  bu senin yapın için geçerli şu anda altyapını bozmadan yapabileceğin en güzel çözüm bu bence

  Yine de sen bilirsin.

  9 Ağustos 2017 Çarşamba 16:18
 •     

       Şablondan kasıtım aslında şudur. Ben program içerisinde yetkiye bağlayacağım bölümleri belirleyip bunların bir tabloda tutuyorum. Bir yetki grubu oluştururken bu bu gruba verilecek yetkileri de o tablodan çekiyorum. Sonra grup yetkisini oluşturduktan sonra da farklı bir tabloya da oluşturmuş olduğum o grup yetkisini atıyorum. Bu aşamaya kadar bir sorunum kalmadı aslında. Sadece ilk grup oluşturma esnasında formu açıyoruz karşımıza çıkan gridcontrol üzerinde gerekli işaretlemeler yapıyoruz. Bu yetkileri ben mesela TBL_YETKİLER diye bir tablodan çekiyorum. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra da grubu oluşturma esnasında grup yetkilerini de TBL_GRUPYETKILERI diye bir tabloya kayıt ediyorum. Şimdi TBL_YETKILER tablosunda normal de hiçbir değişiklik olmaması lazım. Çünkü  tabloyu etkileyecek bir işlem yapmıyorum. Tablo içerisindeki SEÇ alanlarının hepsi  zaten False durumda. Ancak form üzerinde seçim yaptıktan sonra o tabloda tetikleyecek bir şey yok iken bile TBL_YETKILER tablosundaki SEÇ alanlarının hepsini her zaman false olması gerekirken seçim yapılanlar true oluyor. Bu noktada bir sıkıntım var aslında benim. 

          Yapı kısmını da inceledim aslında. Çoğu kişi grup yapısında bu yapıda ilerlemiş durumda. Yine de sizinle bir  incelersek çok memnun kalırım. 

  10 Ağustos 2017 Perşembe 06:27