none
Access ilişkili tablolar RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhaba,

  Diş klinikleri için hasta randevu sistemi programı yazıyorum. Accessde hastalar, randevular, doktorlar, polikinlikler olmak üzere 4 adet tablo yaptım. Bu tabloları kullanarak randevu alıyorum. Şimdi şunu yapmam gerekiyor, bir hastaya randevu aldığımda daha önce gelmediyse , uyarı versin ve yeni randevu alamayım.

  Ben şöyle düşündüm, bir tablo daha ekleyip gelmeyen hastaları oraya yazmak. Randevu alırken, randevu tablosu ile ilişkili olduğu için, hastayı eğer yeni oluşturduğum gelmeyen hastalar tablosunda bulursa yeni randevu almadan uyarı verecek.

  Sanırım ilişkili tablolar kullanmam gerekiyor. Yalnız nasıl yapacağım, kodlar ve tablolar arası ilişkiler hakkında yardım rica ediyorum.

  26 Ağustos 2016 Cuma 22:18

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba

  Bu sorunla bende karşılaşmıştım bir yıldan fazla oldu bende accessle yapıyordum fakat sorunum bu değildi sorunum aslında access kullanmaktı. Accessi bırak güzel bir veritabanı kullan.  


  Agha Huseynov

  27 Ağustos 2016 Cumartesi 07:13
 • Randevu aldığında bir alan daha ekleyip hastanın gelip gelmediğini orada kontrol etsen yeni randevu alınırken Tc kimlik numarası ile sorgu yazsan

  Örneğin: select Top 1 1 from randevular where TcKimlikNo=11235515 and RandevuDurum=false

  şeklinde kontrol ede bilirsin. 

  1-  2016 yılı için adam randevu aldı gelmedi 2017 yılında ala bilecek mi ? yıl geçtikten sonra tekrardan hakkı olacak mı ?

  2- Göz için randevu aldı gelmedi ama başka bir bölüm için randevu ala bilecek mi ?


  bana kalırsa Access değiştirip diğer veri tabanlarından birisini tercih ede bilirsin. ve tablo yapılarını paylaşırsan daha güzel çözümler çıkacaktır. ortaya  • Düzenleyen A_BLR 27 Ağustos 2016 Cumartesi 08:49
  27 Ağustos 2016 Cumartesi 08:42