none
Web servis üzerinden chat programı yapabilirmiyim? RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhabalar ben mühendislik fakültesinde öğrenciyim. Hocalarımız Web servis üzerinden çalışan bir chat programı yapmamızı istiyorlar.

  Chat programının server tarıfı web servisde olacak, client tarafı ise windows application da yapmamız gerekiyormuş

  Ben yapmaya çalıştım ama bu işin içinden çıkamadım bana yardım edebilir misiniz ?

  Şimdiden teşekkürler.

  5 Eylül 2016 Pazartesi 13:42

Tüm Yanıtlar

 • Hoca web servis demişse yapacak birşey yok. O zaman Codeproject de ki şu örnek projeyi incele derim. Çok derin bir anlatım yok ama kodlar aşikar. http://www.codeproject.com/Articles/22567/Chat-Application-using-Web-services-in-C


  Fullstack Developer


  5 Eylül 2016 Pazartesi 14:31
 • Bunun gibi ödevler veren hocalar, okullar var mı gerçekten ya? Ben şahsen alaylıyım yazılım alanında herhangi bir okul okumadım ama bunları görünce iyiki okumamışım diyorum. Şu zamanda web servis ile chat programı nedir. Bu hocalar hiç mi teknoloji takip etmezler bu ülkede. Sana web servis konusunu öğretmeye çalışıyor ise bu ödev ile gitsin rest api, wcf gibi teknolojileri kullanarak bir uygulama yazdırsın. Ama bu kesinlikle chat programı olmamalı. Şu zamanda SignalR gibi teknolojiler varken bir chat programı yapın ama web servis ile olsun ne demektir. Gerçekten iyi ki bir okul okuyup boş yere saçma sapan şeylerle vakit kaybetmemişim diyorum..

  oguzkurtcuoglu.com


  6 Eylül 2016 Salı 06:22
 • Öyle de düşünmeyin bizim zamanımızda hoca C ile oracle bağlancağını iddia ediyordu :) Yani servis mantığını kavrasınlar diye olayı biraz zora sokmuşlardır. Bende okulunda öğrenmedim, hatta öğrendikten sonra okudum o yüzden C ile Oracle mevzunu örnek verdim. Yalnız 6 sene bu işin eğitmenliğini yaptım olayı biraz karmaşıklaştırıp kara düzen ezbere olmasın diye böyle anlamsız isteklerde epeyce de bulunduk. Yoksa bir müddetten sonra iş ezbere dönüşüyor algoritma üretme gelişemiyor elemanlarda. Servis kur bağlan oku sonra veri gönder bitti bu kadar servis olayının mantığı. Yani yeni gelişen elemana tümden gelim yapamıyor alt yapısı sağlam olmadığı için tüme varımla olayı halletmeye çalışıyor. Dediğiniz gibi signalR ile yap desen eleman signalR yi anlayacak da onu yazacak da, daha web servis mantığı oturmamış elemanda mümkün değil. Zamanla okulda pek birşey öğretilmediğini mecbur anlayıp kendini geliştirmeye gidecekler, başlangıç çok yavaş ilerliyor zamanla hızlanıyor öğrenmek.

  Fullstack Developer

  6 Eylül 2016 Salı 06:46
 • İyide bana kimse web servis öğrenmek için böyle karmaşıs (bence saçma) yolları tavsiye falan etmedi. Ben şu anda web servisler ile gayet haşır neşirim ve pek çok projede kullandım kullanıyorum. Ben web servis ne işe yarar diyerek başlamıştım mesela. Şimdi bu ödevi alan adam chat programı için web servis kullanmak lazım diyecek kendi kendine. Bunun yerine bence hangi teknolojinin ne işe yaradığını ve nerelerde kullanılması gerektiğini öğretmek çok daha iyi. Yine bence bir öğrenci web servisi anlamak ve öğrenmek için chat uygulaması yapacak ise hiç anlamasın onu daha iyi. Çünkü yanlış yerde kullanıyor bunu ve ilerde ona sorun olacak. Web servis öğretmek için 2 farklı platform yad uygulama üzerinde veri aktarımı yapmayı göstermek çok daha mantıklı değil mi? 

  oguzkurtcuoglu.com


  6 Eylül 2016 Salı 07:24
 • Yok ya 2 ay staj yapacak bi bakacak öğrendiği hiç bir şey normal değil :D sonra anlayacak ki hocalar sırf bunları uğraşsın diye vermiş. Oturup araştıracak kafasında ki bilgiler yavaş yavaş oturacak. Elemana bildiğin aynı anda 5 farklı kanaldan bilgi yüklemeye çalışıyorsun hemde beyni cip yakmasın istiyorsun. Alaylılar bu konuda daha iyi ben dahil oturup bu neyle yapılır önce onu öğrenip ondan sonra işi çözüyoruz. Yani öğrenim planımız kendimize göre. Benim başladığım yıllarda VB6 ile Delphi meşhurdu. Yer yer bazı işleri vb6 da bazı işleri de delphide yapardık. Şimdi keza aynı chat için iki sene öncesine kadar signalR derdim şimdi ise Node.js diyorum. Bu işin içinde olanla eğitim alan farklı. Şimdi bu eğitim sistemini Türkiyede böyle sanıyorsun ama California Universitesinde şu an eğitime katılıyorum online, adamlar temel derslerde Java uygulamasının içinde Google maps gömüp harita üzerine panel ekletip bakın üstüne nokta koyduk diyorlar, bildiğin formun paneli. Yani biraz daha eğitimci gözüyle bak olaya inan farklı gelecek, işin içine kendi yöntemlerinle girdiğin için sana böyle geliyor.

  Fullstack Developer

  6 Eylül 2016 Salı 09:33
 • verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim
  6 Eylül 2016 Salı 12:00