locked
Budoucnost WCF RRS feed

 • Dotaz

 • Zdravím,

  s příchodem nového VS a další verze .net frameworku se snažím podívat do budoucnosti, co a jak dál. V současné době využívám pro web aplikace a přístup k datům přes ajax WCF. S fungováním nemám zásadní problém, aplikace je přehledně rozdělená a vše je zaběhlé a snad i odladěné. Ale v minulosti bylo občas slyšet, že budoucnost WCF nebude dlouhá a možná je i lepší způsob jak se k datům dostávat.
   Pokud se podělíte o svůj názor, nebo další náměty k zamyšlení budu rád.

  Díky MartinCh

  středa 22. července 2015 9:41

Odpovědi

 • Dobrý den,

  možností, jak se dostávat k datům, je opravdu spousta a o té nejlepší bychom mohli diskutovat dlouho :) Zkusím nadhodit pár myšlenek a pojmů k dalšímu zkoumání.

  Pokud jde o webové aplikace, vidíme v poslední době stále výraznější příklon k REST API, a to i u microsoftích platforem (Office 365 a Azure jsou nejzářnějšími příklady). Technologie jako ASP.NET WebAPI nativně podporují méně "upovídaný" formát JSON, otevřené standardy (např. OData) a postupně stále častěji nahrazují klasické webové služby. Velmi jednoduše na ně lze napojit i široce akceptované autentizační metody jako OAuth.

  Pro tohle všechno je velmi dobrá podpora ve Visual Studiu a Microsoft Azure (oba dokonce podporují i formát Swagger pro popisování API podobně jako WCF má WSDL).

  Pokud jde o budoucnost WCF, Microsoft na něm stále pracuje a stále dodává WCF jako součást .NET Frameworku. Zajímavým krokem vstříc zítřkům bylo uvolnění klientské části WCF jako open-source v květnu letošního roku (oznámení je zde). Tato varianta využívá .NET Core a ve výchozím stavu ji používá ASP.NET 5 a UWP (Universal Windows Platform). Pro samotné webové služby by se však stále mělo používat WCF z .NET Frameworku.

  Jestliže vám vyhovuje robustnost WCF a máte ho na projektu odladěné, asi není důvod ho opouštět. Nicméně určitě stojí za to podívat se na moderní technologie, které jsou stále rozšířenější alternativou.

  čtvrtek 30. července 2015 5:49